Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Αυτό είναι το DNA του Ολυμπιακού!

Τι ζήσαμε πάλι απόψε ρε Θρύλε…! Μας έχεις πάρει τα μυαλά, μας έχεις τρελάνει και ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Παλικαρίσια πρόκριση με ανατροπή και σε ένα ματς που δεν έπιανε τίποτα. Όλα ανάποδα, πίσω στο σκορ και όμως μπόρεσες, βγάζοντας την Πειραιώτικη μαγκιά που έχει στο dna σου!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς, το μάτι των παικτών γυάλιζε και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά τη Ντιναμό. Μέχρι το 16΄είχε ένα αρκετά καλό σουτ του Φορτούνη που πέρασε λίγο έξω και μια φαρμακερή κεφαλιά του Ερνάνι που έξυσε το γ της εστίας. Ο Μιλιβόγεβιτς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε παιχνίδι αντάξιο αμυντικών χαφ που τους κατατάσσουμε στους κορυφαίους της Ευρώπης.  Ήταν παντού και σαν σκύλος έκοβε κάθε μπάλα. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος αλλά σε μια «κουφή» φάση που δεν μύριζε καν ευκαιρία δέχτηκε ένα φτηνό γκολ. Ο Ομάρ άφησε να βγάλει σέντρα ο αντίπαλος του με όλη του την άνεση και ο Σιόβας έχασε με κακή τοποθέτηση τον παίκτη που σκόραρε. Επίσης ο Ερνάνι δεν έδωσε βοήθεια στην πλευρά. Γενικά άφησε μόνο του τον Ομάρ γι αυτό και ο Σίλβα τον άλλαξε πλευρά αμέσως μετά το γκολ. Ήταν φανερό πως η Ντιναμό σημάδευε την δεξιά πλευρά που ο Ερνάνι δεν ντούμπλαρε τον Ομάρ. Όμως ο Θρύλος δεν μάσησε, αμέσως άρχισε να χτίζει την αντεπίθεση του.  Είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε για γκολ. ‘Ετσι και στο δεύτερο ημίχρονο, έδειχνε πως δεν πρόκειται να παρατήσει το ματς. Στη φάση που ο Ιντέγε κερδίζει το πέναλντι, ο Φορτούνης έχει κάνει μαγική ενέργεια και πάσα στο Νιγηριανό. Η εκτέλεση όμως δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, μάντεψε σωστά και ο γκολκίπερ και χάθηκε το πέναλντι. Στο ριμπάουντ έλειπε το καθαρό μυαλό για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.  Μετά ήταν η ώρα του Σίλβα! Έριξε μέσα τον Πάρντο και εκείνος τον δικαίωσε όχι μία αλλά δυο φορές, γυρίζοντας το ματς και δίνοντας στον Ολυμπιακό αυτή την πολυπόθητη νίκη! Κάνει το 1-1 με άψογο πλασέ στην απέναντι γωνία, στην πρώτη κι όλας επαφή με τη μπάλα! Και πλέον στο 90’ μετά από την πάρα πολύ καλή πάσα του Ιντέγε κάνει την μεγάλη ανατροιπή και στέλνει του φίλους του Ολυμπιακού στα ουράνια! Παλικαρίσια νίκη, μάγκικη και πάρα πολύ σημαντική για την ευρωπαϊκή συνέχεια της ομάδας.  Αυτός είναι ο Ολυμπιακός, αυτό το Καραϊσκάκη και αυτό το DNA μας! Μπράβο σε όλους!

Όσα φιλαράκια γουστάρουν κάνουν Like στη σελίδα μου για να τα λέμε και απο το fb