Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Κακό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό και ήττα στη Βαρκελώνη

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί του ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπαρτσελόνα με 73-51.
Οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε πολλά λάθη και είχαν πολύ τραγικά ποσοστά στην επίθεση.  Δεν πήγε τίποτα καλά για τους Πειραιώτες, οι οποίοι κατέρρευσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκαν 24 πόντους και πέτυχαν μόλις 10!

Οι Πειραιώτες μάλιστα ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 24 λάθη, έχοντας μόλις 11 ασιστ, 15/34 δίποντα και 2/15 τρίποντα! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους με 5/7 δίποντα και 1/2 βολές. Από εκεί και πέρα, ο Παπανικολάου είχε 8 πόντους και ο Τόμπσον 7 πόντους.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να αφήσει πίσω του το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα και να επικεντρωθεί στο ματς με τον Αρη στην Θεσσαλονίκη, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ξεκίνησε καλά, αλλά…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με καλάθια των Πρίντεζη και Παπανικολάου προηγήθηκε με 4-0. Ο «Παπ» με δύο εύστοχες βολές έκανε το 6-0 και λίγο αργότερα ο Τόμπσον πέτυχε ένα εντυπωσιακό καλάθι για το 8-2. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν και με πέντε πόντους από τους Σεραφέν και Κόπονεν μείωσαν σε 8-7. Ο Τόμπσον… ξαναχτύπησε για το 10-7 και στη συνέχεια ο Αμερικανός πέτυχε νέο καλάθι και έδωσε αέρα 5 πόντων στον Θρύλο (12-7).  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 14-10, όμως, και πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στην εκπνοή της περιόδου ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Τόμιτς.

Αρχισε τα λάθη

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με καλάθι του Σάντερς 16-14 και στη συνέχεια ο Μόερμαν έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (18-14). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-16 με 2/2 βολές του ΜακΛίν, όμως, η Μπαρτσελόνα με ένα τρίποντο του Ναβάρο και ένα δίποντο του Σάντερς έκανε το 23-16. Οι Πειραιώτες μείωσαν με τρίποντο του Ρόμπερτς σε 23-19,  ωστόσο, οι Καταλανοί βρήκαν νέο τρίποντο με τον Πρέσι για το 26-19.  Ο Παπαπέτρου κατέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (26-21), όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν στο πρώτο ημίχρονο στο +6 (32-26).

Σκαμπανεβάσματα

Ο Θρύλος ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο όπως ακριβώς και το πρώτο, με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα σερί 6-0 και να ισοφαρίζουν το σκορ σε 32-32. Στην επόμενη επίθεση, όμως, ο Μόερμαν πέτυχε τρίποντο και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (35-32). Ο Ολυμπιακός μείωσε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ (35-34), ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έπαθε… μπλακ άουτ και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 45-35. Στους 10 πόντους είχαν από ένα τρίποντο οι Μόερμαν και Πρέσι και από ένα δίποντο οι Σάντερες και Κόπονεν. Οι Πειραιώτες, πάντως, δεν το έβαλαν κάτω και άρχισαν να… ροκανίζουν τη διαφορά. Οι Τολιόπουλος και ΜακΛίν με τρεις εύστοχες βολές μείωσαν σε 45-37 και ο νεαρός γκαρντ με τρίποντο έκανε το 45-40 και ξανάβαλε τον Ολυμπιακό στο κόλπο. Ο ΜακΛίν ξαναπήγε στη γραμμή των βολών και με 1/2 μείωσε στους 4 (45-41), ωστόσο, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια. Ο Οριόλα πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 49-41 και η Μπαρτσελόνα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8.

Κατέρρευσε

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση και με 6-0 σερί έκαναν το 55-41. Ο Παπαπέτρου μείωσε σε 55-43, όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Οριόλα για το 58-43. Λίγο αργότερα ο Χάνγκα έκανε το 60-43 και ο Οριόλα πέτυχε νέο δίποντο για το 62-43. Κάπου εκεί το έργο του Ολυμπιακού έγινε πολύ δύσκολο, με τους Μπλαουγκράνα 3:29’’ πριν το τέλος να ανεβάζουν τη διαφορά στους 22 πόντους (70-48). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει με 73-51.

πηγή: gavros.gr