Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα στην παράταση από τη Μάλαγα

Ένα ματς δώρο στη Μάλαγα έκανε ο Ολυμπιακός στην Ανδαλουσία.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 87-85 από τους Ισπανούς στην παράταση (κ.δ. 74-74), σε ένα παιχνίδι που κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16 (21', 49-33), προηγήθηκαν με 7 (67-74) τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωσή του 40λέπτου, αλλά έκτοτε έμειναν χωρίς πόντο και... κατάφεραν μέχρι και να χάσουν την μπάλα σε επαναφορά από ένα τυπικό zone-press των γηπεδούχων.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός με όπλο του την περιφέρεια προηγήθηκε με 76-80, 79-82 και 82-85, αλλά κάθε φορά που έπαιρνε κεφάλι στο σκορ, ο Ντίαθ και δύο φορές ο Βαζίνσκι απαντούσαν από τα 6.75 με αποτέλεσμα να υπάρχει απόλυτη ισορροπία (85-85) μέχρι την τελευταία επίθεση. Εκεί, οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν αμαρκάριστο σουτ στον Όγκουστιν που με δίποντο στα 2,5'' «εκτέλεσε» την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παίρνοντας τη νίκη με 87-85.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης (15π., 8 ασίστ), Μιλουτίνοφ σε άμυνα και επίθεση (10π. 12 ριμπάουντ) και Μάντζαρης (11π., 3/4 τρίποντα), ενώ ο Παπαπέτρου ντύθηκε μοιραίος παίρνοντας την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης της ομάδας του, που αποδείχθηκε κακή επιλογή.

Ο Νέντοβιτς βγήκε μπροστά στα δύσκολα για τους γηπεδούχους (17π.), ο Όγκουστιν ακολούθησε (12π., 8 ριμπάουντ), έχοντας και το νικητήριο σουτ στο τέλος, ενώ καθοριστικός με δύο τρίποντα και ο Βαζίνσκι (10π., 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (κ.α.), 87-84 παρ.

Ουνικάχα Μάλαγα (Ζοάν Πλάθα): Όκουο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1), Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλοσάβλεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βαζίνσκι 10 (2), Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12 (8 ριμπάουντ), Σουάρεθ 5

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 10 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8, Ουίλτζερ 3 (1).