«Κοκκινίζει» το πρωτάθλημα της Πυγμαχίας

Απλά ασταμάτητος. Κατά την τρίτη ημέρα των αγώνων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Elite Ανδρών και Γυναικών της Πυγμαχίας, το οποίο διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο «Π. Σαλπέας» του Πειραιά, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τέσσερις προκρίσεις σε τέσσερις τελικούς διαφορετικών κατηγοριών τόσο σε Άνδρες όσο και σε Γυναίκες και έτσι ο Θρύλος είναι ένα βήμα πριν τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι αθλητές του Θρύλου συνέχισαν τις πολύ καλές εμφανίσεις και την Κυριακή το «ερυθρόλευκο» παρών στους τελικούς θα είναι έντονο. Ο Ολυμπιακός μετά τα αποτελέσματα της 3ης ημέρας έχει αποκτήσει τον πρώτο λόγο στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος στους Άνδρες, το οποίο...κατηφορίζει στον Πειραιά και θα κριθεί οριστικά στους τελικούς της Κυριακής οι οποίοι ξεκινούν στις 16:00 και ολοκληρώνονται στις 20:00.

Από τον Γιώργο Καρούκη, παρά το γεγονός ότι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και ήταν εμφανώς ανώτερος του αντιπάλου του Παρασκευά Σταυρόπουλου από την Παναχαϊκή, έχοντας το προβάδισμα στους δυο πρώτους γύρους, στερήθηκε στο φινάλε την πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας των 60 κιλών.

Στην πρώτη «ερυθρόλευκη» μονομαχία στην κατηγορία των 64 κιλών, ο Αλέξανδρος Τσανικίδης νίκησε στα σημεία, τον επίσης αθλητή του Ολυμπιακού, Γιώργο Χορβαλάκο και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Πουλίκος Τσαγκράκος ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Αλέξανδρο Χρήστου του Εθνικού. Ο Πυγμάχος του Θρύλου πραγματοποίησε μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας των 69 κιλών. Στην δεύτερη «ερυθρόλευκη» «μονομαχία» μεταξύ των αθλητών του Ολυμπιακού, στην κατηγορία των 75 κιλών ο Παύλος Τσαγκράκος έκαμψε την αντίσταση του Φώτη Τζώτζου και προκρίθηκε και αυτός στον τελικό.

Ο αγώνας που ξεχώρισε από την 3η ημέρα των αγώνων ήταν ο 19ος μεταξύ του πυγμάχου του Θρύλου, Παναγιώτη Κυρίμη και του αθλητή του Παναθηναϊκού Θεόδωρου Ράλλη στην κατηγορία των 91 κιλών. Ο Παναγιώτης Κυρίμης ήταν ο μεγάλος νικητής καθώς επικράτησε του «πράσινου» πυγμάχου και πανηγύρισε την είσοδό του στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει έναν ακόμα αθλητή του Παναθηναϊκού, τον Σπυρίδων Κλαδούχα.

Το πρόγραμμα της 3ης ημέρας άνοιξε με τους αγώνες των Γυναικών, όπου από πλευράς Ολυμπιακού αγωνίστηκε η Κυριακή Ασλανίδη. Η αθλήτρια του Ολυμπιακού νίκησε στα σημεία την Ελένη-Άννα Μιχελεκάκη από τον Α.Ο. Μίνωα και εξασφάλισε την πρόκριση της στον τελικό της Κυριακής όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

gavros.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Δεν έχει αντίπαλο ο Ολυμπιακός Ασταμάτητος ο Θρύλος »