Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Δυναστεία!

Η αρχή έγινε το 2011 και από τότε δεν μπορεί να τον σταματήσει κανείς! Ο Ολυμπιακός για έβδομη σερί χρονιά κάνει δικό του το Κύπελλο Ελλάδας, αυτή τη φορά επικρατώντας 3-1 σετ του Πανναξιακού στον τελικό που έγινε στην Γλυφάδα και στοχεύσει σε ένα ακόμα νταμπλ.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε τη δύναμή της μετά το δεύτερο σετ και διατήρησε τα σκήπτρα της, αφήνοντας με τη... γλύκα τον φιλόδοξο Πανναξιακό, που έφτασε για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε Final-4.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Πανναξιακός και προηγήθηκε 5-1. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά σε 10-9, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τις νησιώτισσες, που έφτασαν άνετα στο +7 (19-12) και πήραν, τελικά, το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ανέβασε την πίεση από το σερβίς ο Ολυμπιακός, φτάνοντας εύκολα στο +6 (5-11) και με ένα επιμέρους 6-1 έφτασε στο +9 (7-16). Ο Πανναξιακός αντέδρασε με ένα σερί 5-0 (16-22), όμως δεν σταμάτησε τις ερυθρόλευκες από το να φτάσουν στην ισοφάριση.

Με ισορροπία ξεκίνησε το τρίτο σετ. Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ελαφριά διαφορά στο 12-16, που ροκάνισε ο Πανναξιακός σταδιακά και ισοφάρισε σε 20-20. Μάλιστα, ο πόντος της ισοφάρισης είχε δοθεί αρχικά στον Ολυμπιακό, που θα έκανε το 19-21 με μπλοκ άουτ σε επίθεση της Μαλασάι, όμως μετά από χρήση βίντεο που ζήτησε ο Πανναξιακός η απόφαση των διαιτητών άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν... φουριόζες και με επιμέρους 5-1 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και στο τέταρτο σετ, με τον Πανναξιακό να «αντέχει» μέχρι το 7-6. Ένα 5-0 των ερυθρόλευκων τους έφερε στο +6 (12-6), με την ομάδα του Γιώργου Ρούσση να «παραδίνεται» και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-15.

Τα σετ: 25-19, 18-25, 21-25, 15-25