Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Κυρίαρχος o Ολυμπιακός!

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ανάμεσα στους περσινούς κυπελλούχους και στους περσινούς πρωταθλητές Ελλάδας, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός.
Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σπουδαία νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική της Volley League με 3-0 σετ, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην PAOK Sports Arena μπροστά σε περίπου 1000 φίλους των «ασπρόμαυρων», το video-check δεν λειτούργησε λόγω τεχνικών προβλημάτων και έτσι οι διαιτητές αναγκάστηκαν να συμβουλεύονται την εικόνα της ΕΡΤ για να ελέγξουν τις αμφισβητούμενες φάσεις.

Επίσης, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε στη διάθεσή του τους νεοαποκτηθέντες Κουβανούς Χοσέ Σαντοβάλ Ρόχας και Ντάριελ Άλμπο Μιράντα καθώς, η Ομοσπονδία βόλεϊ της χώρας τους δεν είχε υπογράψει τα δελτία των δυο αθλητών στο ηλεκτρονικό σύστημα και έτσι δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Το λάθος δεν βαραίνει σε καμία περίπτωση τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έψαχναν να βρουν λύση μέχρι και λίγο πριν την έναρξη.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο πρώτο σετ του παιχνιδιού μέχρι και το 18-18, όταν ο ΠΑΟΚ με Μάρσαλ και Ιλίνιχ απέκτησε σημαντική διαφορά (20-18), αναγκάζοντας τον προπονητή των «ερυθρολεύκων», Φερνάντο Μουνιόθ, να ζητήσει -ένα σωτήριο όπως αποδείχτηκε- τάιμ άουτ. Oι παίκτες του Ολυμπιακού μπόρεσαν να προσπεράσουν του Θεσσαλονικείς σε ένα κρίσιμο σημείο, καταφέρνοντας να κατακτήσουν το πρώτο πολύτιμο σετ στις λεπτομέρειες με σκορ 25-23.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ, με εξαίρεση ένα μικρό προβάδισμα (6-10) που οι «ασπρόμαυροι» κάλυψαν γρήγορα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Κάποια στιγμή κι ενώ ο Ολυμπιακός προηγείτο με (18-19), το ματς διεκόπη για περίπου πέντε λεπτά έπειτα από ρίψη ενός μπουκαλιού από την εξέδρα των γηπεδούχων προς τον Ανδρέα Ανδρεάδη. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το ματς συνεχίστηκε ξανά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το σετ (29-27) κι ενώ νωρίτερα «έσβησαν» τρία σετ μπολ των γηπεδούχων.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τρίτο σετ με διάθεση να καθαρίσουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γινόταν το ματς κι αυτό έκαναν. Με τον ΠΑΟΚ να κάνει σοβαρά λάθη, τα οποία προήλθαν από το άγχος, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή του σετ διαφορά ασφαλείας που έφτασε μέχρι και τους επτά πόντους, μην αφήνοντας περιθώρια στον «Δικέφαλο του Βορρά» να αντιδράσει. Μεγάλη νικήτρια η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ με 25-18 και 3-0 σετ συνολικά.

Τα σετ: 3-0 σε 1.51. 23-25 (31’), 27-29 (52’), 18-25 (28’)