Ακόμα βάζει γκολ...

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 6-0 των Χανίων στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον επαναληπτικό αγώνα τους για τη φάση των «16», μια εβδομάδα μετά τη νίκη των Πειραιωτών (και) στην Κρήτη με σκορ 4-1.

Αυτό, όμως, δεν ήταν το μοναδικό κέρδος για τους νταμπλούχους, οι οποίοι είδαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο τους αναπληρωματικούς και όχι μόνο (κυρίως οι Πουλίδο, Ζντιέλαρ), στους οποίος έδωσε την ευκαιρία ο Μάρκο Σίλβα, να είναι ιδιαιτέρως ορεξάτοι. Ωστόσο, σημαντική απώλεια είναι ο τραυματισμός του Ερνάνι στο δεξί γόνατο στο 73′, στη φάση που έδωσε ασίστ στον Πουλίδο. Μάλιστα, εκφράζονται φόβοι για τη σοβαρότητα της κατάστασής του. Σκόρερ ήταν οι Ζντιέλαρ (4′), Κασάμι (12′, 44′ ), Σεμπά (36′) και Πουλίδο (73′).

Η κλήρωση της φάσης των «8» θα γίνει την Παρασκευή (15/1), στις 12:00, στα γραφεία της ΕΠΟ.

ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και με δεδομένη τη… χαώδη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων, δεν άφησε περιθώριο στα Χανιά. Στο 4′ ο Φουστέρ εκτέλεσε κόρνερ και η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να διώξει. Εξελίχθηκε σε φάση διαρκείας, ο Αυλινίτης έστρωσε στον Ζντιέλαρ, ο οποίος με πλασέ σημείωσε το παρθενικό του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα (1-0).

Στο 12′ ο Κασάμι διπλασίασε (2-0) τα τέρματα της ομάδας του, με καταπληκτικό εναέριο σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ύστερα από σέντρα του Σεμπά από δεξιά. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα «φλέρταρε» με το γκολ ο Ερνάνι, ο οποίος νικήθηκε από τον Πρίφτι σε κοντινό σουτ. Τα Χανιά, πάντως, «απάντησαν» στην ευκαιρία στο 14′, όταν μια βολίδα του Μπριλάκη έξω απ” την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 3-0 δεν ήρθε ούτε στο 20′, όταν ο Πρίφτι απέκρουσε στην αριστερή γωνία την εκτέλεση πέναλτι του Φουστέρ. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Πουλίδο, σε σπρώξιμο του Μπριλάκη στην περιοχή. Ο Ερνάνι έψαξε το γκολ και στο 32′, όταν πάτησε περιοχή από δεξιά και προσπάθησε να τελειώσει τη φάση στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τα κατάφερε πάντως στο 36′ ο Σεμπά, ο οποίος -σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, με τον Πουλίδο να διασχίζει το… μισό γήπεδο- πήρε την «ιπποτική» πάσα από τον Μεξικανό και πλάσαρε σε κενή εστία (3-0).

Το παράειγμά του θα μπορούσε να ακολουθήσει και ο Ερνάνι στο 39′, αλλά όντας σε πλάγια θέση σε τετ α τετ προτίμησε να πλασάρει. Ο Πρίφτι απέκρουσε και η εξέδρα… γκρίνιαξε. Το σκορ ημιχρόνου (4-0) διαμορφώθηκε στο 44′, όταν ο Πουλίδο έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Ομάρ δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά, αλλά το έπραξε ο Κασάμι, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57′ ο Ολυμπιακός άγγιξε το πέμπτο γκολ, όταν ο Ζντιέλαρ βρήκε με έξοχη διαγώνια πάσα τον Ερνάνι, εκείνος τη γύρισε στον Μεξικανό, ο οποίος «άδειασε» τον Καρτσαμπά, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 69′, σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Ζιντιέλαρ έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το 5-0 έγινε τελικά στο 73′ από τον Πουλίδο ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστί, ύστερα από ασίστ του Ερνάνι. Σε αυτή τη φάση ο Πορτογάλος τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο, όταν έκανε ντρίμπλα, και δεν μπορούσε να περπατήσει.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Φουστέρ στο 90′, με δυνατό σουτ μέσα απ” την περιοχή, παίρνοντας εκδίκηση για το χαμένο Πέναλτι. Τόσο ο Ισπανός μεσοεπιθετικός, όσο και ο Μάρκο Σίλβα, αποθεώθηκαν από τον (λιγοστό) κόσμο.

ΣΚΟΡΕΡ: 4′ Ζντιέλαρ, 12′, 44′ Κασάμι, 36′ Σεμπά, 73′ Πουλίδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Κασάμι – 19′ Μπριλάκης, 57′ Λίτα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΤΟ HIGHLIGHT: Στο 36′ ο Πουλίδο έφυγε στην αντεπίθεση, διέσχισε το… μισό γήπεδο και στο τετ α τετ με τον Πρίφτι έκανε… ιπποτική πάσα στον Σεμπά, ο οποίος έκανε το 3-0 σε κενή εστία. Ο Βραζιλιάνος αφιέρωσε το τέρμα στην κορούλα του, όμως το χειροκρότημα το κέρδισε ο Μεξικανός με τον αλτρουισμό του, καθώς όλοι γνωρίζουν ότι παλεύει σκληρά για να κερδίσει μια θέση στην ομάδα και η αποψινή ήταν μια από τις λίγες ευκαιρίες που τού έχει δώσει ο Μάρκο Σίλβα. Ο τελευταίος, μάλιστα, τού έδωσε και συγχαρητήρια για την ενέργειά του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Ελαμπντελαουί (46′ Μανιάτης), Μποτία, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Κασάμι (46′ Σάλιακας), Ζντιέλαρ, Φουστέρ, Ερνάνι (76′ Μανθάτης), Σεμπά, Πουλίδο.

ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτι, Παγώνης (46′ Φυντικάκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Χατζηλιάδης (46′ Μπουζούκης), Γκέσιος, Τσούτσης, Άλβες, Ρίκκα, Μ. Νύκταρης (72′ Σάντερσον), Λίτα.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Δεν υπάρχει αδιάφορο παιχνίδι... Ζημιά με Ερνάνι (pics) »