«Αυτοκράτορας» ο Ολυμπιακός στα ντέρμπι με την ΑΕΚ τα τελευταία 16 χρόνια!

«Ολοκληρωτική» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ντέρμπι με την ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια. Με αφορμή το αυριανό (13/2, 19:30) ραντεβού των δυο ομάδων στο ΟΑΚΑ, δείτε μια σύντομη αναδρομή στα παιχνίδια τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο…

Η τελευταία φορά που η «Ενωση» κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό ήταν πριν από 5 χρόνια και 3 μήνες. Τον Νοέμβριο του 2010, στο ΟΑΚΑ, είχε επικρατήσει 1-0 με γκολ του Μπλάνκο, στη φάση με την περιβόητη φωτοβολίδα που είχε πέσει στη μεγάλη περιοχή. Τα χρόνια που ακολούθησαν ήταν τα χειρότερα στην ιστορία της ομάδας, με αποκορύφωμα τον υποβιβασμό της στη Γ” Εθνική.

Η ολοκληρωτική κυριαρχία των Πειραιωτών στα ντέρμπι με τους «κιτρινόμαυρους», όμως, ουσιαστικά ξεκίνησε 11 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή τον Νοέμβριο του 1999. Τότε είχαν επικρατήσει 2-0 εκτός έδρας και, σε σύνολο 42 αναμετρήσεων από εκείνη την ημέρα, μετρούν 25 νίκες! Το ίδιο διάστημα, η ΑΕΚ έχει νικήσει τον αντίπαλό της μόλις 8 φορές, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (ανεξαρτήτως έδρας), ενώ υπάρχουν και 9 ισοπαλίες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το… πάνω χέρι και στα παιχνίδια με γηπεδούχο την «Ενωση» αυτή την περίοδο. Σε σύνολο 19 αγώνων, έχουν 10 νίκες έναντι 4 της ΑΕΚ, ενώ 5 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

1/2/2009 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1
2/5/2009 (Τελ. Κύπ.) ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-4 (πέν. 14-15)
11/2/2015 (Κύπ.) Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-1
11/3/2015 (Κύπ.) ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 (0-3 εξαιτίας της διακοπής)
17/10/2015 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0

* Με έντονα μαύρα γράμματα οι αγώνες με γηπεδούχο την ΑΕΚ.
** Ο τελικός του Κυπέλλου το 2009 υπολογίζεται ως ισοπαλία (4-4 μετά την παράταση), παρότι ο Ολυμπιακός νίκησε (15-14) στα πέναλτι. Στους τελικούς Κυπέλλου 2002 και 2009 η ΑΕΚ ήταν τυπικά γηπεδούχος και όχι ουσιαστικά (υπήρχαν φίλοι και των δυο ομάδων), οπότε στον πίνακα δεν υπολογίζονται ως αγώνες στην έδρα της.

Νίκες Ολυμπιακού: 10

* Στα ματς με γηπεδούχο την ΑΕΚ δεν υπολογίζονται οι τελικοί Κυπέλλου.

Που έχει το πάνω χέρι η ΑΕΚ;

Πάντως, σε σύνολο 55 αγώνων, με γηπεδούχο την ΑΕΚ, καθαρά σε επίπεδο Α” Εθνικής (σεζόν 1959-’60 το πρώτο επαγγελματικό πρωτάθλημα), η «Ενωση» έχει ακόμη τον… πρώτο λόγο αναφορικά με την παράδοση. Παρά την «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια, οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 19 νίκες, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 16, ενώ υπάρχουν 20 ισοπαλίες.

ΣΥΝΟΛΟ ΣΤΗΝ Α” ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟ ΤΗΝ ΑΕΚ: 55 αγώνες