Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

«Καθάρισε» ο Φουστέρ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στον κακό αγωνιστικό χώρο της Ριζούπολης και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου.

Στη φάση των «16» του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του 5ου ομίλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φουστέρ, ο οποίος σκόραρε στο 45+1′ και στο 85′.

Σε  έναν πάρα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο σκόρερ ήταν ο πιο ορεξάτος «ερυθρόλευκος», με άξιους συμπαραστάτες τον Κολοβό και τον νεαρό Τσιμίκα, ο οποίος έκλεψε και πάλι την παράσταση σε ματς της συγκεκριμένης διοργάνωσης, δίνοντας και την ασίστ με εξαιρετική σέντρα στο πρώτο τέρμα.

Η μέτρια εμφάνιση της ομάδας του Μάρκο Σίλβα δικαιολογείται εν μέρη από την κατάσταση του γηπέδου, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, φτάνοντας στην προσωρινή ισοφάριση, με καταπληκτικό γκολ του Βαλεριάνου (53′). Ακόμη κι έτσι, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, ποιοτικά. Στο 40′ οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν σε σέντρα του Τζιώρα ο Μποτία απομάκρυνε, αλλά ο διαιτητής, Ανδρέας Παππάς, θεώρησε ότι η μπάλα βρήκε στον ώμο του Ισπανού. Ο ρέφερι έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι και σε μια αμφισβητούμενη φάση στο δεύτερο ημίχρονο (73′), σε μαρκάρισμα του Βαλεριάνου στον Φουστέρ, μέσα στην «κυανόλευκη» περιοχή, όταν ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ζητήσουν την εσχάτη των ποινών.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου (45+1′), ύστερα από συνεργασία των τριών πιο δραστήριων ποδοσφαιριστών του. Ο Κολοβός τροφοδότησε τον Τσιμίκα, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Φουστέρ νίκησε τον Αποστολίδη με κεφαλιά (δοκάρι και μέσα). Στο 53′, ένας ποδοσφαιριστής ο οποίος έχει αναδειχθεί από τις «ερυθρόλευκες» ακαδημίες, ο Γιώργος Βαλεριάνος, έπιασε καταπληκτικό αριστερό σουτ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καπίνο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό, καθώς η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ρίσκαρε και έβγαλε πολύ πάθος στο παιχνίδι της, με δεδομένο ότι ήθελε τη νίκη για να προκριθεί. Δυο λεπτά αργότερα (55′) οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν την ευκαιρία να ξαναπάρουν το προβάδισμα, όταν ο γκολκίπερ νίκησε από κοντά τον Τσιμίκα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με την ευκαιρία που έχασε ο Φαρινπολα στο 59′, όταν νικήθηκε από τον Καπίνο. Στο 63′ ο Αποστολίδης σταμάτησε τον Φουστέρ σε τετ α τετ, ενώ το ίδιο έκανε και ο Καπίνο απέναντι στον Κονέ στο 66′! Οι γκολκίπερ, λοιπόν, έκλεβαν την παράσταση, όσο οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιζαν με τη «φωτιά». Γι” αυτό ο Μάρκο Σίλβα θορυβήθηκε και έριξε στον αγωνιστικό χώρο βασικούς…

Οι χαμένες ευκαιρίες συνεχίστηκαν, με τον Φινμπόγκασον να παίρνει τη σκυτάλη. Στο 71′, έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Τσιμίκα, ο Ισλανδός έστειλε την μπάλα άουτ, με εξ επαφής κεφαλιά, ενώ εννέα λεπτά αργότερα (81′) μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το νικητήριο γκολ επιτεύχθηκε στο 85′, όταν ο Ντουρμάζ βρήκε με ωραία πάσα τον Φουστέρ και ο Ισπανός διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Ισπανός, όμως, βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα (Παναιγιάλειος-Πλατανιάς 1-0) ο Απόλλωνας δεν θα προκρινόταν με ισοπαλία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Πάρντο (68′ Ντουρμάζ), Κολοβός, Φουστέρ, Φινμπόγκασον (79′ Ιντέγε).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Αποστολίδης, Πάνος, Δεληζήσης, Γκότοβος, Βαλεριάνος (79′ Αρναούτογλου), Ψιάνος, Φατιόν (51′ Παρπέξ), Κονέ, Φαρινόλα (68′ Λαγός), Βάντερσον, Τζιώρας.