Οι Royals με βασικούς για το «μπαμ»

Οι «βασιλικοί» θα μπούνε με καλή ψυχολογία στο ματς εξαιτίας του 3-3 που απέσπασαν – παρά το γεγονός πως έπαιζαν στην έδρα τους- το Σάββατο το απόγευμα από την Φούλαμ για το πρωτάθλημα.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε εκείνο το ματς απέναντι στους Cottagersοι παίκτες του ΜακΝτέρμοτ κατάφεραν να «απαντήσουν» δυο φορές στο τελευταίο 5λεπτο του παιχνιδιού αρχικά με τον ΜακΚλέρι στο 1-2 στο 85ο λεπτό και στο φινάλε με τον Ρόμπσον Κάνου ο οποίος και έγραψε το τελικό 3-3 χαρίζοντας τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του ενώ μόλις δυο λεπτά νωρίτερα ο Μπερμπάτοφ είχε δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Λονδρέζους.

Στον προηγούμενο γύρο «λύγισαν» με 2-3 την ΚΠΡ μέσα στο Λόφτους Ρόουντ με τον Πογκρέμπνιακ να σημειώνει το νικητήριο τέρμα και πάλι στα τελευταία λεπτά εκείνης της αναμέτρησης.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων δεν αναμένεται να κάνει πολλές αλλαγές στην 11άδα του παρά το γεγονός πως πρωταρχικός στόχος παραμένει η σωτηρία στην κατηγορία.

Με «μεικτή» 11άδα βασικών και νεαρών ο Βενγκέρ

Οι «κανονιέρηδες» επέστρεψαν στις επιτυχίες με το φτωχό πλην πολύτιμο 1-0 επί της ΚΠΡ την περασμένη αγωνιστική χάρη στο γκολ του Αρτέτα στο 84ο λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 78ο λόγω αποβολής του Μ΄Μπιά.

Ωστόσο η επιστροφή τριών παικτών που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα λογίζονταν ως βασικοί ( Γουίλσιρ, Γουόλκοτ και Σανιά) στην 11άδα βελτίωσε την εικόνα της ομάδας συγκριτικά με τις πρόσφατες ήττες από Νόριτς (0-1) και Σάλκε ( 0-2).

Ωστόσο σε ακόμη ένα ματς έφυγε λαβωμένος παίκτης της Άρσεναλ από το γρασίδι και μάλιστα τούτη την φορά ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Ζερβίνιο ( 5 γκολ).

Επίσης εκτός είναι οι: Γκίμπς, Σέζνι, Φαμπιάνσκι, Ντιαμπί, Τσάπερλεϊν και ο Ροσίσκι.

Όπως συνηθίζει ο Βένγκέρ θα παρατάξει σε αυτό το ματς μια μεικτή 11άδα αποτελούμενη από βασικούς αλλά και «ρεζέρβες» - ως τέτοια λογίζεται και ο Αρσάβιν (!)- όπως ο 17χρονος Γερμανός μέσος Γκράμπνι – έπαιξε ως αλλαγή με Νόριτς και Σάλκε- ο Αργεντινός τερματοφύλακας Μαρτίνεζ, ο Ελβετός αριστερός μπακ Άνχα , ο Γενάρης, ο Φρίμπονγκ κλπ.

Ο Αλσατός τεχνικός διευκρίνισε πως ο συγκεκριμένος θεσμός είναι ο χαμηλότερος στόχος που έχουν για φέτος και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το Σάββατο το μεσημέρι ταξιδεύουν στο Μάντσεστερ για να αντιμετωπίσουν για πρώτη φορά ως αντίπαλο τον Φαν Πέρσι ενώ ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Σάλκε για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην παράδοση η Άρσεναλ μετρά 9 νίκες σε ισάριθμα ματς απέναντι στην Ρέντινγκ σε όλες τις διοργανώσεις αλλά είναι χαρακτηριστικό επίσης πως μετρά και 4 ήττες στα  6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκτός έδρας στην διοργάνωση.

*Εκτιμώ πως θα δούμε γκολ και από τις δυο ομάδες αφού η μεν Ρέντινγκ δεν έχει κρατήσει σε κανένα παιχνίδι της μέχρι τώρα το μηδέν στα μετόπισθεν ενώ και η Άρσεναλ με Τζουρού, Μίγκελ, Άνχα και Φερνάντεζ δύσκολα θα κρατήσει επίσης ανέπαφη την εστία της.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Λιγκ Καπ Αγγλίας: Ρέντινγκ- Άρσεναλ Over 2,5

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σε καλό δρόμο η Πάρμα »