Καρέ-καρέ η πρόκριση του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται από χθες το βράδυ στους «16» του Champions League. Θυμηθείτε μαζί με εμάς τις κορυφαίες στιγμές των Πειραιωτών μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους.

Αποστολή εξετελέσθη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από χθες το βράδυ βρίσκεται στους «16» του Champions League.

Video

17/09/13 Ολυμπιακός-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 Η φετινή πορεία των Πειραιωτών ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη, όταν υποδέχθηκαν την Παρί στο Καραϊσκάκη και στο πρώτο ημίχρονο έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση. Η ομάδα του Μίτσελ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Γάλλους (στο 19’), όμως μετά από πέντε λεπτά ο Βάις έκανε μία απίστευτη ατομική προσπάθεια και ισοφάρισε για τους νταμπλούχους Ελλάδας. Τα πράγματα, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθησαν το ίδιο καλά και ο Ολυμπιακός γνώρισε τη βαριά ήττα με σκορ 4-1 από τους Παριζιάνους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία του στις στημένες φάσεις. inner inner inner 02/10/13 Άντερλεχτ-Ολυμπιακός 0-3 Δύο εβδομάδες αργότερα οι Πειραιώτες δίνουν το σημαντικότερο (ίσως) παιχνίδι τους τη φετινή σεζόν, αφού εκείνο το διάστημα είχε αναπτυχθεί έντονη φημολογία πως «τρίζει» η καρέκλα του Μίτσελ και για την ομάδα είχε μεγάλη σημασία για τον στόχο που είχε θέσει να περάσει στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Κόντρα στην Άντερλεχτ ο Μήτρογλου και ο Ρομπέρτο πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και ο καθένας με τον τρόπο του βοήθησε την ομάδα φύγει με το 3-0 από τις Βρυξέλλες, με τον «πιστολέρο» να σημειώνει χατ-τρικ και τον Ισπανό να σώνει ό,τι πήγαινε στην εστία του. inner inner inner 23/10/13 Μπενφίκα-Ολυμπιακός 1-1 Με την ψυχολογία στα ύψη μετά το σπουδαίο αποτέλεσμα στο Βέλγιο οι Πειραιώτες ταξίδεψαν στη Λισαβόνα, όπου έκαναν πράξη για 85 λεπτά αυτό που είχε πει ο Μίτσελ. Μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν στη νίκη στα… πόδια τους, μέσα στον «βούρκο» του Ντα Λουζ χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Ντομίνγκεζ (στο 29’), όμως το μοναδικό (πιθανότατα) λάθος του Ρομπέρτο στοίχισε στην ομάδα του να μην καταφέρει να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. inner inner inner 05/11/13 Ολυμπιακός-Μπενφίκα 1-0 Δεκαπέντε μέρες αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν τους Πορτογάλους στο Καραϊσκάκη, με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους έδινε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Champions League. Με την κεφαλιά του Μανωλά στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Μίτσελ πήρε αυτό που ήθελε και παράλληλα το προβάδισμα έναντι των «αετών» για να προκριθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. inner inner 27/11/13 Παρί Σεν Ζερμέν-Ολυμπιακός 2-1 Η επιθετική φιλοσοφία που έχει περάσει ο Μίτσελ στην ομάδα φάνηκε και στη Γαλλία, που λίγο έλειψε να φύγει με έναν σημαντικό βαθμό από το «Παρκ Ντε Πρενς». Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα με τον Ιμπραΐμοβιτς, όμως μετά την αποβολή του Βεράτι οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και στο 79’ πάλι ο Μανωλάς ισοφάρισε για λογαριασμό της ομάδας του. Η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά του ματς στοίχισε στους νταμπλούχους Ελλάδας, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο 89’ ο Καβάνι και έδωσε τη νίκη στην Παρί. inner inner inner 10/12/13 Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 3-1 Τι να πει κανείς για το χθεσινό ματς! Τα είχε όλα! Γκολ, τρία πέναλτι - τα δύο χαμένα -, τρεις αποβολές και το κερασάκι στην… τούρτα η πρόκριση του Ολυμπιακού στους «16» του Champions League! Με οδηγό τον Σαβιόλα, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έχασε το ένα πέναλτι, οι Πειραιώτες κατάφεραν να προηγηθούν ισάριθμες φορές της Άντερλεχτ, η οποία έμεινε με οχτώ (δικαιολογημένα) παίκτες στην αναμέτρηση. Την πρόκριση σφράγισε το πέναλτι που ευστόχησε ο Ντομίνγκες στο τελευταίο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Προτό για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Βάις. inner inner inner inner inner inner Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης