Πλέον στα μεγάλα ευρωπαϊκά κλαμπ ο Θρύλος

Ο Μπάμπης Χριστόγλου, γράφει για τη μεγάλη εμφάνιση του Ολυμπιακού, παρά την ήττα και για τις λεπτομέρειες που έκριναν το ματς με τον Θρύλο να έχει την ισοβαθμία με τη Γιούβε.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στο Τορίνο. Παρόλα αυτά φεύγει με ψηλά το κεφάλι, μετά από μια μεγάλη εμφάνιση που θα μπορούσε να είχε συνοδευτεί από μια μεγάλη νίκη, αν μπορούσε για κάποια λεπτά να διαχειριστεί καλύτερα το προβάδισμα που πήρε με το γκολ του υπέροχου σε αυτό το παιχνίδι Εντινγκά.

Ο Θρύλος, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε άμεσα και με εξαιρετική διαχείριση, βγήκε μπροστά στο δεύτερο μέρος, πίεσε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Η τύχη που συνοδεύει πάντοτε την «βέκια σινιόρα» της έδωσε το δικαίωμα να ισοφαρίσει με μια φάση βγαλμένη από μπιλιάρδο και μετά από μια στιγμιαία αδράνεια να πάρει το προβάδισμα. Οι πανηγυρισμοί των Ιταλών στο τέλος, μπροστά στο κοινό τους, αποδεικνύει πόσο δύσκολη και σημαντική νίκη ήταν γι’ αυτούς αυτό το ματς. Ευτυχώς, γιατί θα ήταν πολύ κρίμα για τον Θρύλο, που δεν έγινε 4-2 το ματς με το πέναλτι που έχασαν οι Ιταλοί.

Από εκεί και μετά σε ατομικό επίπεδο, θεωρώ πως ο Εντινγκά ήταν πραγματικά καταπληκτικός. Σημείωσε το γκολ, κέρδισε πολλές μάχες. Όμως και από τους Αμπιντάλ και Μποτία, νομίζω πως μπορεί να είναι κανείς ευχαριστημένος, όπως και από τον Μιλιβόγιεβιτς. Πλέον ο Θρύλος θα πρέπει να πάει για ένα μεγάλο αποτέλεσμα στην Μαδρίτη απέναντι στην Ατλέτικο και βέβαια να πάρει σίγουρα το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Μάλμε. Ωστόσο με την παρουσία μέσα στο Τορίνο, αλλά και με τον τρόπο που πανηγύρισαν οι Ιταλοί αυτή τη νίκη, είναι πλέον ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός ανήκει στην ελίτ των ευρωπαϊκών ομάδων.