Θα σου ανέβει στο κρεβάτι…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος βλέπει μέσα από το sport-fm.gr ένα επικίνδυνο φαινόμενο του φετινού Ολυμπιακού.

• Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα της παρουσίας του Μίτσελ στον πάγκο του, είχε ένα θέμα. Όταν έτρωγε πρώτος γκολ και γενικά όταν δεν του έβγαινε καλά το παιχνίδι, δυσκολεύονταν πολύ. Πάρα πολύ.

• Φέτος, όμως, σε αρκετά ματς έχει ξεπεράσει αυτό το πράγμα κι έχει πάει σε ένα επόμενο στάδιο, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί κι ως επικίνδυνο! Ο Ολυμπιακός πλέον σε ουκ ολίγα παιχνίδια του δεν μπορεί να κρατήσει ακόμη και το υπέρ του σκορ.

• Αν ήταν μόνο το χθεσινό, το 2-1 με τον ΠΑΣ που έγινε 2-2 μέσα στο Καραϊσκάκη, θα μπορούσες να μιλήσεις για μία συγκυρία.

• Αλλά και στο Αγρίνιο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι στο τέλος, στο 80, ισοφαρίστηκε.

• Και δεν σου λέω για το ματς με τη Γιουβέντους, που κέρδιζε 2-1 και μέσα σε τρία λεπτά έχασε 2-3. Πες εκεί είναι Τσάμπιονς Λιγκ, είναι πρωταθλήτρια Ιταλίας, είναι εκτός έδρας.

• Εδώ κέρδιζε για το κύπελλο μέσα στο Καραϊσκάκη τον Πανιώνιο κι ο Πανιώνιος ισοφάρισε.

• Την Τετάρτη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τη λήξη του ημιχρόνου τον ΠΑΟΚ, πάλι μέσα στον Πειραιά. Με το που ξεκινάει το β΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1!

• Τουλάχιστον μέχρι τώρα ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός όταν είχε ένα παιχνίδι στα χέρια του, το κρατούσε. Όταν δεν το είχε στα χέρια του, έβγαζε πρόβλημα. Αλλά τώρα δεν μπορεί να κρατήσει σφιχτά στα χέρια του κι αυτό που κερδίζει μέσα στα παιχνίδια του.

• Κι έτσι είναι σα να προσκαλεί τους αντιπάλους του να του κάνουν ζημιά. Βλέπει ο αντίπαλος, ο όποιος αντίπαλος, ότι ο Ολυμπιακός φέτος δεν είναι καμία ανίκητη ομάδα. Παίρνει θάρρος. Κι όταν δώσεις θάρρος στο χωριάτη, θα σου ανέβει στο κρεβάτι.