Ασταμάτητος ο Θρύλος

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το κλειστό της Κανήθου στην Χαλκίδα καθώς οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 3-0 (25-16, 25-19, 28-26) του Ηρακλή και διευρύνοντας το αήττητο σερί τους στην Volleyleague.

Το “ερυθρόλευκο” τρένο πέρασε χωρίς προβλήματα από την Χαλκίδα και με το 3-0 οι Πειραιώτες έκαναν το 7x7 διευρύνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά τους από τον ΠΑΟΚ που αγωνίζεται αύριο στην Σύρο. Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό φρόντισε να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος έδειξε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ αλλά και πάλι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Με κορυφαίο τον Γιόρεν Ραουνβέρντινκ που είχε 19 πόντους με 64% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και έναν άσο και τον Μπέμε να έχει 8 πόντους, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίποντο και πλέον κοιτά τον αγώνα της Τρίτης κόντρα στην Κηφισιά. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ με εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση (70%) και με τα λάθη των γηπεδούχων με το 25-16 απέκτησε εύκολα και γρήγορα το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες χτύπησαν με το σερβίς και το μπλοκ και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-7 κατάφεραν γρήγορα να αποκτήσουν το προβάδισμα και μετά τα μισά να έχουν διαφορά ασφαλείας φθάνοντας στο 25-19 και το 2-0. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έχοντας αποβάλει το άγχος ξεκίνησε καλά (8-7) και τους Τάπια και Μότα έκανε την αντεπίθεση μετά τα μισά του σετ και κοίταξε κατάματα τους “ερυθρόλευκους” που χρειάστηκαν το 28-26 για να φθάσουν στο “καθαρό” τρίποντο και να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους.

Τα σετ: 16-25 (23΄), 19-25 (26΄), 26-28 (34΄)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 10-16, 12-21, 16-25

2ο σετ:  8-7, 14-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 26-28

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Ταπία 10, Χαραλαμπίδης 5, ΜακΓουίλιαμ 6, Τσολάκος 1, Μότα 11, Γκελίνσκι 1, Τσαδήμας -λ (33% υπ., 22 %αρ.), Μιχαλόπουλος -λ, Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης 2, Κολτσιάκης, Αμαριαννάκης, Αντάμ, Αναστασόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), , Πετρέας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 8 (7/10 επ. 1 μπλοκ), Ντρίζγκα  4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (9/20 επ.) Ραουβερντίνκ 15 (14/23 επ., 1 άσσος), Στεφάνου -λ  (20% υπ., 20% αρ.), Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ.), Ζουπάνης, Στιβαχτής