Δεν θα μας κερδίσετε ποτέ!

Δεν θα κερδίσετε ποτέ τον Θρύλο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη στο κλασικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volley League, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και ξέφυγε ξανά +4 στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και με +11 από τους «πράσινους», που βρέθηκαν τέταρτοι και στο -1 από τον τρίτο Φοίνικα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο, όμως η κούραση και οι περισσότερες λύσεις των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ έφεραν τη νίκη στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 5-1 με πρωταγωνιστή τον Αλεξίεφ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τα καλά του σερβίς ισοφάρισε σε 10-10 και έφτασε στο 13-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15 με μπλοκ άουτ του Σμιτ και προηγήθηκε ξανά με 17-16. Ο Πελεκούδας έφερε το 18-20 και ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου σετ.

Μετά το 8-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός έκανε 3-0 σερί μα πρωταγωνιστή τον Πετρέα. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στο +5 με τον Αλεξίεφ. Τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού και ο Γιορντάνοφ έφεραν την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-19 και το 24-21 και το λάθος του Γιορντάνοφ έφερε το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ και, μετά το 7-5 του Ολυμπιακού, έφτασε στο 9-12 με τον Γιορντάνοφ. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 12-12 και προηγήθηκαν με τον Πετρέα. Οι Ανδρεάδης και Σμιτ έδωσαν τους καθοριστικούς πόντους και το προβάδισμα στους πρωταθλητές.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Μετά το 4-4, ο Ολυμπιακός έφτιαξε ένα σερί 5-0 και με το σερβίς του έφτασε στο 19-9 και το ματς ουσιαστικά έληξε.