Γιατί ο Ολυμπιακός απλά δεν πιάνεται! (video)

Ντέρμπι «αιωνίων» μόνο για ένα σετ! Ο Παναθηναϊκός αντιστάθηκε σθεναρά στο πρώτο σετ και πίεσε μέχρι τέλους, αλλά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να δείξει την ανωτερότητά του, επικρατώντας 3-0 σετ στο κλειστό του Μετς.

Μετά και από αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν αήττητοι τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, έχοντας χάσει μόνο ένα σετ, στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι», με τον κόσμο στο πλευρό τους, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκαν τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού και με μπροστάρη τον Μπέλο κράτησε τα ηνία του σκορ σταθερά μέχρι το 17-16. Από κει και πέρα άρχισε η αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», που έφτασαν στο +3 (17-20), παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα.

Πανταλέων και Μπέλος έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας στο 22-22 και στο 23-23 αντίστοιχα, ενώ το μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ τους έδωσε τα ηνία. Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός με τον Οϊβάνεν (24-24), ενώ ο Αλεξίεφ -αφού με παράβαση έφερε τους γηπεδούχους ξανά έναν πόντο μακριά από την κατάκτηση του σετ- διόρθωσε το λάθος του ισοφαρίζοντας σε 25-25. Στο φινάλε του σετ, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τη δύναμή τους από τη γραμμή του σερβίς, κάνοντας το 27-25 με δύο άσετ του Οϊβάνεν.

Με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να πληγώνεται από το σερβίς των ερυθρόλευκων, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εύκολα το 2-0 στα σετ. Με μπροστάρη τον Αλεξίεφ, με πέντε άσους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και 16-10 και παρά την προσπάθεια των πράσινων να μειώσουν την διαφορά, δεν κατάφεραν να αποφύγουν το 25-16. Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν αντίστοιχη με τον Ολυμπιακό να χτίζει από νωρίς τη διαφορά που του έδωσε τη νίκη με 3-0 σετ.