Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Και τώρα θα το σηκώσει στο σπίτι του!

O Ολυμπιακός απάντησε με break στο break του ΠΑΟΚ, νίκησε τον «Δικέφαλο» στη Θεσσαλονίκη με 3-0 και την προσεχή Κυριακή (7 Μαΐου, 19:00) θα παίξει ενώπιον του κοινού του, στο κλειστό του Ρέντη, για να επιστρέψει στο θρόνο του πρωταθλητή ύστερα από δύο χρόνια.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν την τέλεια ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα και μάλιστα μπροστά στον κόσμο τους, αλλά ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ανώτερος και με οδηγό τον Αγκάμεζ που ήταν συγκλονιστικός, κατάφερε να κάνει το μπρέικ και να γυρίσει την σειρά των αγώνων εκ νέου στο Ρέντη.

Ο Δικέφαλος του Βορρά στάθηκε για ακόμη μια φορά φέτος άτυχος, καθώς έχασε τον βασικό του διαγώνιο Σάσα Στάροβιτς, ο οποίος έπαθε διάστρεμμα στην εξέλιξη του πρώτου σετ.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, όπου προηγήθηκε με 4-8 και 11-16 στο πρώτο και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, ο γηπεδούχος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να μειώσει στους τρεις (17-20), όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε ο τραυματισμός του Στάροβιτς. Ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στο παιχνίδι του (20-23) και κατάφερε να πάρει το σετ με 21-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο ανάμεσα στις δυο ομάδες εντούτοις ο Ολυμπιακός διατηρούσε συνέχεια σχεδόν δυο πόντους διαφορά (14-16, 16-18, 18-20). Σε εκείνο το σημείο ο Χόρχε Ελγκέτα πέρασε ως διαγώνιο τον Σωτηρίου και στη θέση του Σακόγλου, ωστόσο ούτε έτσι μπόρεσε να αλλάξει η κατάσταση για τον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 21-23, ακολούθησε το μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σωτηρίου, ενώ στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης του Δικεφάλου, έστειλε την επίθεση άουτ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει το σετ και πάλι με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε καλύτερα όπου έφτασε να προηγείται ακόμα και με 16-12, όμως κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις, με τον Ολυμπιακό να μειώνει (17-15) και στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα (18-19). Η συνέχεια ήταν "χιτσκοκική" με τους φιλοξενούμενοςυ  να έχουν τρεις φορές την ευκαιρία να πάρουν το σετ, όπου τελικά το κατάφεραν την 4η, κερδίζοντας με 26-28.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος ομάδα): 21-25, 21-25, 26-28.