Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Το 14ο Κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε στην Καλαμάτα ο Ολυμπιακός, που νίκησε στον τελικό του Final-4 τον ΑΟ Κηφισιάς με 3-1 σετ, δικαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί.

Οι ερυθρόλευκοι, αν και προηγήθηκαν στα μισά του πρώτου σετ με 13-9, στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο ρυθμό. Η Κηφισιά, έχοντας πολύ αποτελεσματικούς τους Γιοβάνοβιτς και Σόουζα, έκανε ένα σερί 15-4 και εν τέλει κατέκτησε το σετ με 25-19.

Από εκεί και έπειτα άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Στο δέυτερο σετ, με τους Γιορντάνοφ και Καλντέιρα στο σερβίς έκανε με τη σειρά του ένα επιμέρους σκορ 9-1 μετά το προβάδισμα με 17-16 της Κηφισιάς και ισοφάρισε σε 1-1.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ, το οποίο οι Πειραιώτες κατέκτησαν με 25-20, τελειώνοντας εύκολα τις επιθέσεις τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19. Ο Γιορντάνοφ όμως συνέχισε τα καλά του χτυπήματα ενώ αντίθετα η ομάδα της Κηφισιάς υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη. Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κώστας Χριστοφιδέλης, που πήρε τον τελευταίο πόντο του τελικού, πανηγύρισε για 9η φορά την κατάκτηση του Κυπέλλου, πιάνοντας στην πρώτη θέση τον Γιώργο Ντράγκοβιτς.

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ αναδείχθηκε και φέτος MVP.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-20, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης, Γιούρισιτς, Καλντέιρα, Γιορντάνοφ, Σμαραγδής, Κουρνέτας, Στεφάνου (λ) / Μαρούλης, Σωτηρίου, Κιόσης, Βολουδάκης (λ), Κοκκινάκης (λ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος, Σόουζα, Πρωτοψάλτης, Παπαγγελόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Ταμπουρατζής (λ) / Κούνας, Κάπελλας, Κόβαλτσουκ, Μουρούτης

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπούλης