Με Πειραιώτικη μαγκιά... ένα βήμα μακριά από τον τελικό!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Θρύλου επικράτησε με 3-1 σετ της Γενισέι Κρασνογιάρσκ στον πρώτο ημιτελικό της φάσης των "4" του CEV Challenge Cup και βρίσκεται μόλις μια νίκη μακριά από την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Στον πρώτο ημιτελικό της φάσης των «4» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, διεύρυνε την εντυπωσιακή πορεία που διαγράφει φέτος στο CEV Challenge Cup, πανηγύρισε την 7η νίκη σε ισάριθμα ματς και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού της Κυριακής (2/4, 13:00). Εκεί ο Θρύλος χρειάζεται δυο σετ για να «σφραγίσει» την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Κατά τα λοιπά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση παρά το γεγονός ότι στερήθηκε τις πολύτιμες υπηρεσίες Στέλλας Χριστοδούλου από τα μέσα (12-8) του 3ου σετ μέχρι να επιστρέψει στο 16-15 του 4ου ενώ η Αρετή Τέζα αντικατέστησε επάξια την αρχηγό του Ολυμπιακού! Από κει και πέρα ο Θρύλος έφτασε δίκαια στην καθαρή και τεράστια νίκη κόντρα στην ισχυρή Ρώσικη ομάδα αφού έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ενώ αντέδρασε εντυπωσιακά και στις στιγμές που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ολοκληρώνοντας το ματς με 9 άσσους και 13 μπλοκ. Πρώτη σκόρερ η Σάσκια Χίπε με 29 πόντους (5 άσσοι) και ακολούθησαν η Μαλασάι με 15 η Λαζάρεβιτς 11, η Γιώτα με 9 και η Λαμπρούση με 6.

Ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στο 1ο σετ. Το γρήγορο 5-0 σερί έδειχνε τις διαθέσεις των «ερυθρόλευκων» οι οποίες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα με μεγάλες διαφορές σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 8-4, 16-9 στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ και στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (20-10, 21-10, 22-11) για να πάρει το σετ με 25-15 μετά από επίθεση της Λαζάρεβιτς. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου στο διάστημα αυτό ήταν η Χίπε με 9 πόντους (5/8 επ., 3 άσσοι) και ακολουθούσε η Λαζάρεβιτς με 4 και η Μαλασάι και Λαμπρούση με 3.

Στο δεύτερο σετ μετά το 4-4, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-7 αλλά με ένα σερί ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 7-7 αλλά στη συνέχεια η Ρώσικη ομάδα απέκτησε και πάλι το προβάδισμα (8-12). Στην εξέλιξη του σετ η Ενισέι διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο 18-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 3-6 αλλά με δυο διαδοχικούς άσσους της Χίπε προηγήθηκε με 7-6 και πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση της Λαζάρεβιτς (8-7). Με δυο διαδοχικές επιθέσεις της Μαλασάϊ ο Θρύλος έφτασε στο 10-8 αλλά οι Ρωσίδες ισοφάρισαν σε 10-10. Στο νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με +12 (12-10) απάντησαν ξανά οι φιλοξενούμενες (12-12) αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε ξανά και προηγήθηκε με 14-12 και πήγε με 16-14 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση της Χίπε. Από το σημείο εκείνο ο Θρύλος ανέβασε ξανά ρυθμούς και επέβαλε την κυριαρχία του διευρύνοντας το προβάδισμά του (21-16, 23-16) για να φτάσει στο 25-17 μετά από επίθεση της Χίπε και να προηγηθεί εκ νέου με 2-1 στα σετ!

Το 4ο σετ ήταν το πιο συγκλονιστικό σε εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 16-17 και στη συνέχεια έφτασε στο 20-22. Με άσσο της Χριστοδούλου και κερδισμένο μπλοκ άουτ της Μαλασάι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22 ενώ η Μαλασάι ξανά με καρφί έδωσε το προβάδισμα (23-22).Στο νέο προβάδισμα της Ενισέι (23-24), «απάντησε» η Χίπε (24-24) και στο 24-25 που σημείωσε η Φλόλοβα, «απάντησε» η Γιώτα με πρώτο χρόνο για το 25-25. Με άσσο της Κατερίνας Γιώτα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 26-25 και με διπλό μπλοκ στη Φλόλοβα ο Θρύλος έφτασε στο 27-25 και στην τεράστια νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ : 3-1 σε 1.43’ 25-15 (22΄), 18-25 (26’), 25-17 (25’), 27-25 (30’)