Με… τσαμπουκά στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός!

Ίδρωσε περισσότερο του αναμενομένου, αλλά ο Ολυμπιακός «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League!

Η ομάδα του Βλάχου αγχώθηκε στο φινάλε, ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της γερμανικής Σπαντάου με 6-5 και να περάσει στην τετράδα, όπου με φόντο μια θέση στον… ήλιο θα κοντραριστεί με το νικητή του ζευγαριού Έγκερ-Μπαρτσελονέτα.

Με άμυνα γρανίτη, «κέρβερο» τον Πάβιτς κάτω από την εστία και τον… on fire Γενηδουνιά, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο δεύτερο οκτάλεπτο με 3-0, ενώ είναι ενδεικτικό πως δέχθηκαν το πρώτο τους τέρμα 1:50’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν… Η ελληνική ομάδα «πετούσε» αρκετές επιθέσεις (ακόμα και με παίκτη παραπάνω όπου είχε 1/6 ως το φινάλε της τρίτης περιόδου), ενώ οι Γερμανοί… ζεστάθηκαν. Έχοντας, λοιπόν, το μομέντουμ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 4-4, προτού ο Γενηδουνιάς… ξεκολλήσει την ομάδα του και διαμορφώσει το 5-4 με τη λήξη του οκταλέπτου. Ο ίδιος παίκτης έδωσε… ανάσα δύο γκολ στον Ολυμπιακό, λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ωστόσο παρά τις εκπληκτικές επεμβάσεις του Πάβιτς, η Σπαντάου μπόρεσε να πλησιάσει ξανά στο γκολ (6-5), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Γενηδουνιάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, οι Γερμανοί είχαν τη τελευταία κατοχή, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι έκλεψαν τη μπάλα και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά.

Ολυμπιακός: Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γούνας, Αργυρόπουλος - Κανακάκης

Σπαντάου: Γιούνγκλινγκ, Ντέντοβιτς 2, Σταμ, Κούπερς

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-3, 1-1