Μην ξεγράφετε τον Ολυμπιακό!

Έχει… ψωμί ακόμα! Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ, αλλά επέστρεψε δυναμικά και νικώντας 3-2 τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι», έστειλε σε τέταρτο ματς τον ημιτελικό, την Τετάρτη!

Δεν παραδίνεται ο Ολυμπιακός! Μετά από ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο τάι μπρέικ στο κλειστό της Πυλαίας και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ, όμως, ιδιαίτερα μετά το 2-1, εκμεταλλεύτηκε άψογα τα λάθη του ΠΑΟΚ και πήρε την σημαντική νίκη που τον κράτησε ζωντανό στο παιχνίδι της πρόκρισης στον τελικό.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη (13/4) στις 18.00, για τον τέταρτο ημιτελικό.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15

1o σετ: Με τον Σμαραγδή να πραγματοποιεί εντυπωσιακό ξεκίνημα και να σημειώνει δύο συνεχόμενα μπλοκ ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα στο +5 (10-5). Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό μούδιασμα μείωσε σε 13-11 με υπέρβαση Κουρνέτα και ακόμα περισσότερο (15-14) με δύο λάθος επιθέσεις από Σεπέδα και Χιμένες. Ο «δικέφαλος» μπήκε με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και λίγο αργότερα «καθάρισε» το σετ με τον Χιμένες, ο οποίος πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους (2 άσους και μία επίθεση) μετατρέποντας το 18-16 σε 21-16. Έπειτα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε τη διαφορά και έφτασε στο 25-21 με μπλοκ του Λι στον Όγκουρτσακ για το 1-0.

inner

2ο σετ: Το 0-2 και το 4-5 του Ολυμπιακού έγινε γρήγορα 7-5 για τον ΠΑΟΚ με δύο μπλοκ από Λι και Σμαραγδή, ενώ στην συνέχεια ο «δικέφαλος» έφτασε στο +3 (9-6). Με τον Κοκκινάκη στο σερβίς και τρεις συνεχόμενους πόντους του Τσουκ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (9-10) και το κράτησε μέχρι το 13-15. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πέρασε και πάλι μπροστά στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-15) και οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε του σετ. Με δύσκολους πόντους του Σεπέδα από χαλασμένες πάσες ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και έφτασε πρώτος στο σετ μπολ (24-23). Ο Χιμένες έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ο Τσουκ έκανε το 24-25, ενώ πάλι ο Χιμένες με νέο λάθος (άουτ επίθεση) τελείωσε το σετ υπέρ του Ολυμπιακού για το 24-26 και το 1-1.

inner

3ο σετ: Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σε αυτό το σετ και μάλιστα προηγήθηκε με +4 (6-10) και +5 (9-14) με καλή παρουσία Σουλτανόπουλου και Σπίνου και τον Κοκκινάκη στο βασικό σχήμα. Ο Γιάννης Καλμαζίδης έβαλε στο ματς τον Εφραιμίδη αντί του κακού Χιμένες που είχε προβλήματα στην υποδοχή με τον νεαρό ακραίο να τον δικαιώνει και να μειώνει σε 14-15 με μπλοκ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά προβάδισμα τριών πόντων με συνεχόμενους πόντους του Κοκκινάκη (16-19, 17-20), ενώ έφτασε στο 22-23 με τον Σπίνου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με σερβίς του Λι και πόντο του Κουρνέτα έκανε το 24-23 και πήρε το σετ με 25-23 (λάθος του Κοκκινάκη) με ανατροπή και σερί 3-0 για το 2-1 στα σετ.

inner

4ο σετ: Ίδια εικόνα και σε αυτό το σετ με την διαφορά ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε από την αρχή (1-5, 2-7) με τα σερβίς του Έγκλενσκαλνς και του Τσουκ και να το διευρύνει μάλιστα σε +7 (4-11, 9-16) και +8 (12-20). Η υποδοχή του ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι προβληματική, ενώ από την άλλη πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθεροί σε υποδοχή και επίθεση, φτάνοντας εύκολα στο 17-25 για το 2-2.

5ο σετ: 1-0 μπλοκ Σμαραγδή στον Τσουκ, 1-1 άουτ σερβίς Χιμένες, 2-1 πρώτος χρόνος Σμαραγδή, 2-2 πρώτος χρόνος Σπίνου, 3-2 μπλοκ άουτ Σεπέδα, 3-3 άουτ Σεπέδα, 4-3 Τσουκ στο φιλέ, 4-4 άουτ Χιμένες, 5-4 Χιμένες, 5-5 Κοκκινάκης, 5-6 λάθος Σεπέδα, 5-7 Έγκλενσκαλνς, 5-8 Έγκλεσκαλνς, 6-8 Χιμένες, 6-9 Τσουκ, 6-10 λάθος Κουρνέτας, 7-10 Σμαραγδής, 8-10 άσος Χιμένες, 8-11 άουτ Χινέμες, 8-12 μπλοκ Τσουκ σε Σεπέδα, 8-13 Τσουκ, 8-14 μπλοκ Σπίνου, 8-15 Γιαμλόνσκι στην αντένα.