Πανηγυρική πρόκριση οι κοριτσάρες του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός σκόρπισε τη Μπεσίκτας επικρατώντας με 68-45 στο ΔΑΚ της Γλυφάδας για την 5η αγωνιστική του Eurocup και εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όλα για όλα για την πρωτιά στο ματς της Λετονίας κόντρα στη Ρίγα.

Στα του αγώνα, η Ελένη Καπογιάννη, ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι και με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, έφτασε να προηγηθεί και με 12-0 στα μισά της πρώτης περιόδου, κάνοντας «πάρτι» στα ριμπάουντ, αλλά και γενικότερα σε όλες τις γραμμές του παρκέ. Το πρώτο του καλάθι ο Ολυμπιακός το έφαγε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, με τον Θρύλο να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-7. Σε εκείνο το σημείο, η Άντερσον είχε 8 πόντους, ενώ η Μακόλι είχε 8 ριμπάουντ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι νταμπλούχες Ελλάδας, μπήκαν κάπως νωθρά, δίνοντας τη δυνατότητα στις τουρκάλες να κάνουν ένα μικρό σερί 6-0 και να μειώσουν σε 22-13, ωστόσο στη συνέχεια πήρε την κατάσταση στα χέρια της η Σπυριδοπούλου, η οποία με τρίποντο έγραψε το 25-12. Το σερί συνεχίστηκε με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν το σκορ στο 25-17, ωστόσο και πάλι η Σπυριδοπούλου με ντράιβ ήταν εκεί για να διαμορφώσει το 27-17 και να δώσει και πάλι «αέρα» δέκα πόντων στο Θρύλο. Τρία και κάτι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Καλτσίδου με όμορφο ποστάρισμα έκανε το 29-17, για να απαντήσουν αμέσως οι φιλοξενούμενες για το 29-19. Η Μάζιτς με όμορφο τελείωμα έκανε το 31-19, με την Ούζουμ να απαντά αμέσως για το 31-21, το οποίο ήταν τελικά και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου και Μακόλι, συνεχίζοντας να παίζει εξαιρετική άμυνα. Η Άντερσον, με «πεταχτάρι», έκανε το 33-21, ενώ στη συνέχεια η Τζέλοους, με ½ βολές διαμόρφωσε το 33-22. Με τον προπονητή της Μπεσίκτας, Αζίζ Ακάγια να δέχεται τεχνική ποινή, η Καλτσίδου, ευστόχησε στη μια βολή για το 36-24, ενώ στη συνέχεια η Μακόλι από το χάι ποστ έγραψε το 38-24, πηγαίνοντας και πάλι τη διαφορά στο +14. Το παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα του Ολυμπιακού, και ένα λεπτό πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, η Σωτηρίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 45-29, ενώ η Άντερσον από το ύψος των βολών, έκανε το 47-29, με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο της Άντερσον, για το 50-29, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για τον Ολυμπιακό, με το +19, να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο. Με επτά συνεχόμενους πόντους από την Μπεσίκτας, το σκορ πήγε στο 50-36, και σε εκείνο το σημείο η Ελένη Καπογιάννη, πήρε τάιμ άουτ θέλοντας να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενουμένων. Το σερί της Μπεσίκτας συνεχίστηκε στο 11-2, κάνοντας το σκορ 52-40, με την Καλτσίδου να ευστοχεί σε δύο βολές και να γράφει το 54-40, δίνοντας μια μικρή επιθετική ανάσα στις «ερυθρόλευκες». Η Μάλτση με το πρώτο της τρίποντο στο ματς έκανε το 57-40, πηγαίνοντας και πάλι τη διαφορά στο +17, για να απαντήσει αμέσως η Τζέλοους, με δικό της τρίποντο, τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η Καλτσίδου συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και με τρίποντο έκανε το 64-43, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +21, με την Άντερσον να την μεγαλώνει και άλλο κάνοντας το 65-43, ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Φυσικά δεν θα μπορούσε να αλλάξει τίποτα και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 68-45 παίρνοντας μια πανάξια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5 (1), Άντερσον 19 (1), ΜακΚόλεϊ 10 (14ριμπ.), Σπυριδοπούλου 8 (1), Καλτσίδου 20 (2).

Μπεσίκτας (Ακάγια): Μόσμπι 6, Τζέλοους 11, Τσιγκίλ 3 (1), Ατακάν, Νταμπάκογλου 2, Σιγιαντεμίρ 4, Περοβάνοβιτς 4, Αβτσί, Ουίλερ 10, Ουζούμ 5 (1).