Πήρε προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Μετά την κατάκτηση του 9ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας στο Final 4 που διεξήχθη στις Σέρρες, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή.
Ο Θρύλος επικράτησε στο τάι μπρέικ σετ της Θέτιδας Βούλας στον πρώτο ημιτελικό της σειράς και το Σάββατο (13/4, 19:00) θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες για να σφραγίσει το εισιτήριο  για τους τελικούς.  Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με τη Θέτιδα Βούλας ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τις τραυματίες Σάσκια Χίπε και Κατερίνα Γιώτα, δεν λύγισε ούτε από την εξέλιξη του αφού έχασε το 1ο και το 3ο σετ, και ενώ βρισκόταν πίσω με 18-21 στο 4ο, το πήρε με 25-23 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με ένα 7-0 σερί που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση ξεπερνώντας όλες τις δυσκολίες.

Ξεκίνησε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο νωθρά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 2-8 και 3-9. Η Θέτιδα διατηρούσε το προβάδισμα (5-10, 5-12) φτάνοντας στο 5-13 που ανάγκασε τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Από το 5-14 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί μειώνοντας σε 8-14 αρχικά και σε 11-17 στη συνέχεια.  Με επίθεση της Χουντ, η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους στο 12-17 για τις «ερυθρόλευκες» που σταδιακά ανέβαζαν στροφές για να ανατρέψουν την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί. Η Θέτιδα έφτασε στο 12-19, με τη Χουντ να μειώνει εκ νέου πετυχαίνοντας το 14-19 μετά από πολύ ωραία επίθεση και η Έμοντς με πάιπ έριξε τη διαφορά στο -4 για το 15-19! Το σερί του Ολυμπιακού από το 12-19 συνεχίστηκε με άσσο της Χριστοδούλου η οποία έγραψε το 16-19. Ακολούθησε το 16-21 για τη Θέτιδα και η νέα επίθεση της Χουντ στο 17-21 αλλά οι φιλοξενούμενες πήγαν στο 18-23. Με πρώτο χρόνο της Ζακχαίου και μπλοκ της Έμοντς διαμορφώθηκε το 20-23, για να ακολουθήσει λάθος της Χριστοδούλου στο 20-24.  Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-24, αλλά το σετ κατέληξε στη Θέτιδα με 22-25.

Άμεση ισοφάριση!

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εμφανή διάθεση αντίδρασης και απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» επιβάλλοντας το παιχνίδι της έφτασαν γρήγορα στο 15-8 και στη συνέχεια στο 16-10 με τη Σκοτ και στο 18-10 με πρώτο χρόνο της Ζακχαίου. Το σερί του Θρύλου συνεχίστηκε και για το 19-10 και το 20-12 από τη Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ. Με νέο πρώτο χρόνο της Ζακχαίου, διαμορφώθηκε το 22-15 και με μπλοκ της Έμοντς το 24-15 για το σετ μπολ υπέρ του Ολυμπιακού. Η Κατερίνα Ζακχαίου με άσσο έγραψε το 25-15 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Νέο προβάδισμα της Θέτιδας

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 0-3, 1-6 και 8-12, όταν έτρεξε ένα 4-0 σερί και ισοφάρισε σε 12-12. Η Θέτιδα απάντησε με δικό της  5-0, φτάνοντας στο 12-17 αρχικά και στο 14-20 στη συνέχεια.  Ακολούθησε το 15-22, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-22 και τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ.  Η Χουντ με επίθεση σημείωσε το 18-22, αλλά η Θέτιδα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφτασε στο 18-23 και στο 18-24 για να πάρει το σετ με 18-25 και να προηγηθεί εκ νέου με 1-2 στα σετ.

Έχανε με 18-21, το πήρε με 25-23 και ισοφάρισε!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5, πριν δεχθεί ένα 4-0 σερί με το οποίο διαμορφώθηκε το 7-8, με τη Θέτιδα να φτάνει στη συνέχεια στο 8-10 και στο 9-11. Με άσσο της Σκοτ, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 11-11 αλλά οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εκ νέου με 11-15. Με δυο σερί επιθέσεις ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-15 αλλά ακολούθησε το 13-18 για τη Θέτιδα και το 15-18. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 15-19 με τη Σκοτ να μειώνει σε 16-19 και μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων προήλθε το 17-19.  Στο 17-20 της Θέτιδας απάντησε η Έμοντς (18-20) η οποία πέτυχε το 19-21 και το 20-21 ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει καθώς προέκυψε το 20-22.  Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Έμοντς μείωσε ξανά στον πόντο 21-22 και μετά από τέσσερις μπαλιές της Θέτιδας οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 22-22. Η επόμενη επίθεση κατέληξε στις φιλοξενούμενες που προηγηθήκαν ξανά, με τη Χριστοδούλου να ισοφαρίζει εκ νέου σε 23-23. Μετά από επίθεση άουτ της Κωνσταντίνου ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα με 24-23 και έφτασε στο σετ μπολ, παίρνοντας το σετ με 25-23 ύστερα από μπλοκ της Βλαχάκη και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ!

Κυριάρχησε στο τάι μπρέικ!

Με επίθεση και άσσο της Σκοτ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στην έναρξη του τάι μπρεικ και μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Νικολάκη, η Έμοντς έγραψε το 3-0! Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων και ακολούθησαν δυο διαδοχικά λάθη της Κωνσταντίνου για το 6-0! Ακολούθησε το 7-0 υπέρ του Θρύλου και το 8-1 που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων». Στην εξέλιξη του τάι μπρέικ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διατήρησε τον έλεγχο (9-2, 10-4) και το προβάδισμα φτάνοντας στο 15-11 και την τελική επικράτηση με 3-2 σετ!

Tα σετ: 3-2 σε 2.01.  22-25 (26’), 25-15 (22’), 18-25 (25’), 25 23 (31), 15-11 (17')

H διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 8-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5,  16-10, 21-14, 25-15

3ο σετ: 2-8, 12-16, 15-21, 18-25

4ο σετ:  7-8, 13-16, 18-21, 25-23

5o σετ:  5-0, 10-4, 12-6, 15-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (4/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έμοντς 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 28% άριστες), Χουντ 17 (14/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες) / Κονόμι (λ, 47% υπ. - 37% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Κωνσταντινίδου Αλ. 1 (1 μπλοκ), Νομικού 4 (4/20 επ.).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 20 (16/49 επ., 4 μπλοκ, 29% υπ. - 21% άριστες), Γεωργιάδου 7 (2/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τέιλορ 16 (14/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 13 (11/37 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Δρακουλίδου 8 (1/5 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκουντιμένκο 5 (0/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Απλαδά.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς το olympiacossfp.gr: «Ήμασταν τυχεροί σήμερα με τον τρόπο που κερδίσαμε αφού βρεθήκαμε πολύ κοντά στο να χάσουμε το παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι μετά από μια επιτυχία όπως η κατάκτηση του Κυπέλλου, περίμενα ότι δεν θα παίζαμε καλά αλλά σίγουρα δεν περίμενα να παίξουμε τόσο άσχημα. Το μόνο καλό σήμερα είναι αυτή η νίκη, γιατί ήμασταν πολύ κοντά στο να χάσουμε το παιχνίδι».