Πουρκουάδες Λε Πουλέ!

Καταθέτοντας και την ψυχή τους στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι», που είδαν την Τουρ να «ισοφαρίζει» την ήττα της με 3-0 σετ (25-22, 25-21, 25-20) στον πρώτο αγώνα, επικράτησαν 15-11 στο «χρυσό» σετκαι πανηγυρίζουν μια μεγαλειώδη πρόκριση, στους «16» του Challenge Cup!

Και είναι ακόμα μεγαλύτερη η μαγκιά των Πειραιωτών, αν αναλογιστεί κανείς πως έπαιζαν σε ένα αδικαιολόγητα εχθρικό περιβάλλον, στη «Σάλα Ρόμπερτ Γκρενό»!

Ο Ολυμπιακός «πάλεψε» και στα τρία σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κανένα από αυτά (ήθελε δύο, άλλωστε, για να πάρει την πρόκριση), με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να οδηγήσει την… πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Εκεί, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ ήταν, πραγματικά, απίθανη, και παίζοντας με μάτι που… γυάλιζε, έφτασε στη μεγάλη νίκη, παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Επόμενη αντίπαλος για τον Ολυμπιακό, η νικήτρια του ζευγαριού Λοκομοτίβ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Αζόρες (Πορτογαλία). Στο πρώτο παιχνίδι θυμίζουμε, οι Αζέροι είχαν επικρατήσει με 3-1 σετ. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για αύριο (20/12).