Πρωταθλητής στο Πανελλήνιο στίβου ο Ολυμπιακός

Με μια απίστευτη ανατροπή  ο Ολυμπιακός κατέκτησε χθες το βράδυ το 11ο πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου στους Άνδρες.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν ένα ακόμα τίτλο, με μια εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο αγώνισμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου το οποίο διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας.

Συγκεκριμένα ενώ οι Πειραιώτες, βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, 1,5 βαθμό πίσω από τον μέχρι τότε πρωτοπόρο Ελευθέριο Βενιζέλο, με την 3η θέση στην σκυταλοδρομία 4Χ400 στην τελευταία κούρσα της βραδιάς, ανέτρεψαν την κατάσταση!

Η συγκλονιστική εξέλιξη έφερε τον Ολυμπιακό που πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή, στην 1η θέση της βαθμολογίας Ανδρών με 159 βαθμούς και δεύτερο με 156,5 τον Ελευθέριο Βενιζέλο που προπορευόταν σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος!

Συνολικά το διήμερο των αγώνων της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης, οι αθλητές του Ολυμπιακού κατέκτησαν 8 μετάλλια εκ των οποίων 1 χρυσό, 2 αργυρά και 5 χάλκινα. Με τη συγκομιδή αυτή και την συνολική προσπάθεια όλων των αθλητών, κατακτήθηκε το 11ο πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου στους Άνδρες και 3ο διαδοχικό!