Στον τελικό του Challenge Cup και οι άντρες του Θρύλου!

Την έβδομη πρόκρισή του σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης πανηγύρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι της Σουργκούτ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ (με το ίδιο σκορ είχαν επικρατήσει και στην Ρωσία) και απέναντί του θα βρει τη Ραβένα την ομάδα που είχε κοντράρει το 1992 στον πρώτο τελικό του κυπέλλου πρωταθλητριών που είχε πάρει μέρος.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία, μιας και σε διάστημα μόλις ενός τετάρτου, τόσο η ανδρική όσο και η γυναικεία ομάδα του συλλόγου πανηγύρισαν την πρόκριση σε ευρωπαϊκό τελικό.

Στα της αναμέτρησης με τη Σουργκούτ, οι Πειραιώτες, έπαιξαν όσο χρειαζόταν προκειμένου να πάρουν την πρόκριση κατακτώντας με χαρακτηριστική άνεση τα δύο σετ τα οποία χρειαζόταν. Στο τρίτο σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, επέλεξε να ξεκουράσει αρκετούς παίκτες, βάζοντας αναπληρωματικούς, χωρίς ωστόσο αυτό να προκαλέσει κανένα πρόβλημα στον Ολυμπιακό, ο οποίος κατέκτησε και το τρίτο και έτσι πήρε μια ακόμα καθαρή νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τους Ρώσους να πιέζουν σε κάθε μπάλα ώστε να μπορέσουν να μείνουν μέσα στην πρόκριση. Ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος και κατέκτησε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαρωτικοί. Παίρνοντας διαφορά από νωρίς, δεν έχασαν σε κανένα σημείο του σετ την αποτελεσματικότητά τους σε άμυνα και επίθεση, κατέκτησαν το σετ με 25-17 και μαζί και την πρόκριση στον τελικό, μιας και χρειαζόντουσαν μόλις δύο σετ.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, παρόλα αυτά όμως το πήραν και αυτό οι Πειραιώτες με σκορ 25-21, πανηγυρίζοντας στο τέλος μαζί με τον λαό τους στο Ρέντη την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup!

Tα σετ: 3-0 σε 1:20, 25-22 (27΄), 25-17 (25΄),  25-21 (28΄)