Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Βούλιαξε ξανά τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός

Μια από τις πιο μεγάλες νίκες του πέτυχε η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επί αυτής του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 14-2 στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας για το Κύπελλο Ελλάδος στο κολυμβητήριο του Λαιμού.
Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στον τελικό χωρίς να έχουν ξοδέψει δυνάμεις και εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ του ΝΟ Βουλιαγμένης και του Εθνικού (20:00).

Οι άμυνες κυριάρχησαν στο πρώτο οκτάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να περιορίσει τον Ολυμπιακό κάτι που κατάφερε, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν μόλις… δύο φορές, με τους Ντόσκα (πέναλτι) και Κολόμβο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 2-0.  Σε αντίθεση με το πρώτο οκτάλεπτο, στο δεύτερο και μετά από την… κατσάδα του Θοδωρή Βλάχου προς τους παίκτες του, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να… ξεμπουκώνουν, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 6-0, έχοντας, μάλιστα, έξι διαφορετικούς σκόρερ.

Τίποτα δεν άλλαξε στο β’ μέρος του ημιτελικού. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να… μασάει σίδερα στην άμυνα του, ενώ από την στιγμή που… λύθηκε και επιθετικά, το παιχνίδι, αναμενόμενα εξελίχθηκε σε… πολλά με λίγα, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 9-0! Πλέον το μοναδικό ενδιαφέρον της αναμέτρησης εστιαζόταν στο αν ο Παναθηναϊκός καταφέρει και σκοράρει, έστω ένα τέρμα. Τελικά οι πράσινοι τα κατάφεραν, 2.10 πριν το φινάλε, όταν και ο Πρίμορατς μείωσε σε 11-1, με τον ημιτελικό να ολοκληρώνεται με σκορ 14-2 για τον Ολυμπιακό, αποτέλεσμα που δείχνει ξεκάθαρα την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 4-0, 3-0, 5-2

Ολυμπιακός: Ντόσκας, Κολόμβος 4, Γούνας, Μουρίκης, Δελακάς, Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος 3, Σμιθ

Παναθηναϊκός: Πρίμορατς 2