Άνετη νίκη και στο Ζηρίνειο ο Θρύλος

Την 19η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ (18-25, 25-22, 21-25, 25-27) της Κηφισιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά τη νίκη επί της Μενέν και την πρόκριση στους «4» του CEV Challenge Cup, έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι με την Κηφισιά ήταν δυνατό και αμφίρροπο. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και διατηρώντας το προβάδισμα προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήγαν προηγούμενοι με 8-6 και 16-14 αντίστοιχα στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που γύρισαν το σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 (25-22). Η αντίδραση των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ήταν άμεση και στο τρίτο σετ παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-14, ανέτρεψαν το μείον 2, προηγήθηκαν με 21-18 και κατέκτησαν το σετ με 25-21 για το 2-1 στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ, στο Ζηρίνειο, η Κηφισιά πήρε ένα προβάδισμα 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε με 16-15 και μέχρι το 21-20 οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-21 και εκεί ήταν το κρίσιμο σημείο, όπου ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητα του και στο 25-25 δεν άφησε στον αντίπαλο κανένα περιθώριο να πιστέψει ότι μπορεί να  διεκδικήσει κάτι περισσότερο και με το 27-25 έκανε το 3-1 πανηγυρίζοντας την 19η του νίκη στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας έτσι το αήττητο σερί του. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Οϊβάνεν με 20 πόντους (17/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) και ακολούθησαν οι Μπέμε, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ που είχαν από 12.

Τα σετ: 1-3 σε 1:44, 18-25 (23΄), 25-22 (25΄), 21-25 (26΄), 25-27 (30΄)