Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικράτησε με το καθαρό 3-0 της Τουρ, και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ στον επαναληπτικό της Γαλλίας για να πάρει την πρόκριση στους "16" του CEV Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Τουρ 3-0 σετ «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cuρ βόλεϊ των ανδρών και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση σους «16» της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στη Γαλλία στις 19 Μαΐου, όπου οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται δύο σετ.

Το επεισόδιο και η αποβολή του Νέιθαν Γουνεμπάινα έφερε το 1-0 και την ψυχολογία για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Στο τρίτο, ενώ βρέθηκαν να χάνουν 16-20, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στο 25-23 και στο 3-0. Ο Μπέμε μείωσε μόνος του σε 18-20, ο Ραούβερντινκ ισοφάρισε 21-21, ο Αλεξίεφ έκανε το 23-22 και το μπλοκ του Οϊβόνεν έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ.