Αγωνία για Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ μετά την ήττα από την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός έχασε στο ΟΑΚΑ από την αήττητη ΑΕΚ στην έδρα της με 66-62,σε ένα ματς στο οποίο οι διαιτητές είχαν άλλες αποφάσεις στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ούτε 48 ώρες μετά το 45άλεπτο με τη Ρεάλ Μαδρίτης, εμφανίστηκε «άδειος» και κουρασμένος, ενώ σα να μην έφταναν οι απουσίες των Παπαπέτρου-Αγραβάνη, «έχασε» μέσα στο ματς και τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ.

Οι «ερυθρόλευκοι»  έκαναν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και πλέον το πλεονέκτημα της έδρας στα πλει οφ απομακρύνεται , όμως παράλληλα η ομάδα είχε και απώλειες παικτών για τους οποίους επικρατεί αγωνία ως προς την κατάστασή τους.

Στη διάρκεια του αγώνα στο ΟΑΚΑ, ο Γιώργο Πρίντεζης  ένιωσε σπασμούς στη μέση και δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ χτύπησε στο γόνατο με την έναρξη της τρίτης περιόδου και καθηλώθηκε στον πάγκο.

To ματς

Ο Ολυμπιακός… αιφνιδιάστηκε είναι η αλήθεια. Η ΑΕΚ, μετά την αλλαγή προπονητή (Σάκοτα αντί Μανωλόπουλου) όπως συμβαίνει συνήθως, μπήκε δυναμικά, είχε ορμή  και επιθετικότητα με αποτέλεσμα να κτυπήσει στο «ένας με έναν», κυρίως τον Ρόμπερτς, να εκμεταλλευτεί τα γρήγορα φάουλ (5) του Ολυμπιακού (2 ο Σπανούλης) αλλά και τα λάθη του (2) και να επιβάλλει το παιχνίδι της. Ξεκίνησε με 9-2 και 11-5, με τους Στρέλνιεκς και Μακλίν (ξεκίνησε ο Μιλουτίνοφ) να έχουν κάποια ξεσπάσματα, ωστόσο η άμυνα ήταν… ανύπαρκτη. Έδινε εύκολα καλάθια στην ΑΕΚ και δη στους Τζέιμς και Γκριν, ενώ ζημιά είχαν κάνει οι Λαρεντζάκης και Χάρις (πάνω του ο Παπανικολάου) για το 18-8 και το 22-10. Έχανε βολές ο Ολυμπιακός, (1/4), ριμπάουντ (14-7 και 4 επιθετικά η ΑΕΚ) και έδωσε αιφνιδιασμό. 1ο 9κάκιστο) δεκάλεπτο 22-12.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φώναζε να «ξυπνήσουν», να γίνουν επιθετικοί σε άμυνα και επίθεση και να κόψουν τα λάθη που πρόσφεραν στην ΑΕΚ την άνεση να κάνει το παιχνίδι της. Δεν ξεκίνησε καλά στο 2ο δεκάλεπτο με τον Χάρις, πάλι κοντά στο καλάθι να κάνει το 24-12, ωστόσο κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Ο Στρέλνιεκς το πήρε πάνω του «διαβάζοντας» σωστά τον… Καββαδά ενώ ο Μάντζαρης με 5 πόντους και ο Γουίλτζερ συνεισέφεραν στο επιμέρους 1-11 για το 25-23. Ο Γουίλτζερ δεν είχε καλή αμυντική προσφορά, με τον Σάκοτα να κερδίζει γκολ φάουλ (τον έβγαλε ο Σφαιρόπουλος), ο Ολυμπιακός είχε 2/9 τρίποντα, ωστόσο λύσεις έδωσε ο Μακλίν με επιθετικό ριμπάουντ αλλά και… χορό. Ο Αμερικανός χόρεψε τον Καββαδά για το γκολ φάουλ ενώ με δύο ακόμη σερί προσπάθειες (4/4 δίποντα) έκανε το 30-30. Έκοψε τον ρυθμό του Ολυμπιακού ο Σάκοτα με τρίποντο και μάλιστα δις, δίνοντας τη δική του «απάντηση» στο προσπέρασμα του Πρίντεζη με 33-34, ωστόσο ο εκ των αρχηγών του ελληνικής πεντάδας Ολυμπιακού έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. 2ο δεκάλεπτο 39-37 με επιμέρους σκορ 17-25.

Το 2ο μέρος δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Μπήκε ο- πολύ κακός στην άμυνα- Γουίλτζερ καθώς ο Πρίντεζης είχε ένα σφίξιμο στη μέση, ενώ με ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι βγήκε στη συνέχεια και ο Μιλουτίνοφ (συν το 3ο φάουλ). Ο Παπανικολάου με ντράιβ μείωσε στο καλάθι, αλλά η άμυνα δεν στέκονταν καλά. Μαυροειδής και Χάρις έκαναν το 45-39, ο Σπανούλης «απάντησε» με τρίποντο, ωστόσο στη συνέχεια χρεώθηκε κι αυτός με 3ο φάουλ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε το γνώριμο πρόσωπο στην επίθεση, κάποιες ατομικές ενέργειες από τον Παπανικολάου, ο Μακλίν πάλευε παντού, ενώ πρόβλημα και με τον Ρόμπερτς με 4ο φάουλ. Το πρόβλημα υπήρχε βέβαια στους ψηλούς, ο Σφαιρόπουλος έπαιξε με Τόμπσον-Παπανικολάου στα φόργουορντ και ο Παπανικολάου με προσωπική ενέργεια και πάλι μείωσε ξανά σε 51-48, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 7/15 βολές και 4/19 τρίποντα. Ο Μακλίν με βολές έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 51-50 (12-13 επιμέρους).

Ο Στρέλνιεκς με βολές έδωσε το 2ο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο ματς, ενώ Μακλίν (16 πόντους με 5/6 δίποντα) και Τόμπσον από ασίστ του Παπανικολάου που έτρεξε στον αιφνιδιασμό, έκαναν το 53-56 στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, Τόμπσον και Σπανούλης έχασαν τρίποντα, ενώ αδράνειες στην άμυνα- βοήθειες που δεν δόθηκαν ή στο «ένας με έναν» Τζέιμς, Χάρις αλλά και Γκριν με ένα μικρό σερί έκαναν το 59-56. Πέρασε ξανά ο Μιλουτίνοφ ένεκα ανάγκης και συνέχισε ο Παπανικολάου στο «4», ωστόσο ο Σέρβος δέχτηκε μπλοκ από τον Σάκοτα και ο Γκριν τον «κτύπησε» στην αλλαγή στην άμυνα για το 61-56 (8-0 σερί η ΑΕΚ).

Ο Μάντζαρης με τρίποντο έσπασε τον επί 3.10 λεπτά γόρδιο δεσμό στην επίθεση για τον Ολυμπιακό, ενώ τη τάπα του Μακλίν διαδέχτηκε το τρίποντο του Σπανούλη για το 61-62.

Τα λάθη συνεχίστηκαν (13), χάθηκαν κατοχές, δεν εκδηλώθηκαν καν επιθέσεις και οι Τζέιμς-Γκριν με βολές έκαναν το 65-62 με 56΄΄ πριν τη λήξη.

Το σύστημα ήταν να βγει σουτ – μετά από δύο σκριν- του Στρέλνιεκς. Το πήρε ο Μάντζαρης, αστόχησε, βγήκε η άμυνα και τρίποντο του Παπανικολάου στα 11΄΄άστοχο κι αυτό έκριναν το ματς. Μία βολή του Χάρις και 66-62 (15-12 επιμέρους). Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό (η ΑΕΚ αήττητη στο ΟΑΚΑ με 5-0) και μοιραία στο 6-2.

Τα Δεκάλεπτα: 22-12, 39-37, 51-50, 66-62

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 8, Γκριν 12, Χάρις 15, Λαρεντζάκης 6 (1), Μαυροειδής 9, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Μπάρλοου 4, Καββαδάς 2, Ελονού.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 10, Ρόμπερτς, ΜακΛίν 16 (12ριμπ.), Στρέλνιεκς 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 4.