Αυτή τη φορά… κάηκε

Ένας κακός αμυντικά και άστοχος επιθετικά Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα (89-70) στη Βιτόρια από τη Λαμποράλ Κούτσα, που ήταν και η πρώτη του στη φετινή Ευρωλίγκα, ύστερα από επτά αγωνιστικές.

Κόντρα στη Βαλένθια, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, αλλά νίκησε!

Όμως στη Βιτόρια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχασαν από νωρίς τον έλεγχο τόσο στην άμυνα όσο και στην έπιθεση και έτσι γνώρισαν την ήττα με 89-70 από τη Λαμποράλ Κούτσα, που ήταν και η πρώτη τους στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μοναδικός… διασωθείς από τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 27 πόντους, ο οποίος ξεπέρασε κατά πολύ τον Μάικ Μπατίστ και έγινε ο τέταρτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Για τους Βάσκους, που ήθελαν περισσότερο τη νίκη προκειμένου να παραμείνουν στο «παιχνίδι» της πρόκρισης, κορυφαίοι ήταν οι Ερτέλ και Μπέρτανς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Ως συνήθως… ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην άμυνα, κλείνοντας καλά τους διαδρόμους στη Λαμποράλ Κούτσα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να είχε και το προβάδισμα (7-9). Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά, η αστοχία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου από την περιφέρεια, σε συνδυασμό με την ευστοχία των Βάσκων έξω από τα 6,75μ. έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν ένα σοβαρό προβάδισμα (20-13) και με αυτό το +7 (24-17) να κλείσουν και το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Μπέγκιτς και Σαν Εμετέριο είχαν δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τη Λαμποράλ Κούτσα να διατηρούσε το προβάδισμά της και στη δεύτερη περίοδο (30-24). Στη συνέχεια, με το τρίποντο του Σλούκα, η διαφορά έπεσε τον έναν (30-29), ωστόσο ο αρχηγός των Βάσκων ήταν «καυτός», με αποτέλεσμα η ομάδα του να ξεφύγει ξανά (40-33). Από την άλλη, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθούσαν να μην ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στην άμυνα και παρασυρόμενοι στο γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων, πήγαν στα αποδυτήρια με το -7 (44-37).

Πολύ άστοχος ήταν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός και με την κακή του άμυνα να πιάνεται στον… ύπνο στο τρανζίσιον παιχνίδι της Κούτσα, η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο αριθμό (53-37). Οι Βάσκοι είχαν αποκτήσει ρυθμό και με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο, η διαφορά ξέφυγε ακόμα και στους 20 πόντους (66-46). Προς τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 2-6 και διαμόρφωσαν το 68-52.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έπαιξε… άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 2-7 μείωσε στους 11 (70-59). Μάλιστα, στα επόμενα τρία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετές ευκαιρίες να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά, όμως οι κακές επιλογές τους στην επίθεση, τιμωρήθηκαν από τον Μπέρτανς, ο οποίος με τρίποντο «ξεμπλόκαρε» την Κούτσα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έδειξαν ικανοί να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα η πρώτη ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα να έρθει με το τελικό 89-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 68-52, 89-70.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άιβερσον 3, Κοζέρ 9(2), Σενγκέλια 14, Πέρκινς, Τιλ, Μπέγκιτς 12, Βούγιασιτς 4, Σαν Εμετέριο 12(1), Ερτέλ 18(1), Μπέρτανς 17(3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης 27(1), Σλούκας 5(1), Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγέτ 6(1), Ντάρντεν 7.