Διατήρηση πρωτιάς με φόντο το πλεονέκτημα έδρας

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Ιταλική Αρμάνι της οποίας επικράτησε με 83-74 στο Μιλάνο, παραμένοντας στην πρώτη θέση του 6ου Ομίλου της Euroleague με οκτώ νίκες σε εννέα αγώνες στο Top-16.

Οι ερυθρόλευκοι, με το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου μπήκαν αρκετά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και από νωρίς έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Παρόλο που υπήρχαν αρκετές απουσίες, οι σωστές επιλογές του προπονητή, η καλή άμυνα, αλλά και το πάθος όλων των παικτών οδήγησαν σε μία πολύ σημαντική νίκη που ίσως καθορίσει την μετέπειτα πορεία τους στη φετινή Euroleague.

Στην δεύτερη περίοδο, είδαμε έναν Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο μέσα στο παιχνίδι, τον οποίο έλεγχο και διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους Σπανούλη, Χάντερ και Ντάνστον να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να αντιδράσουν.

Αρκετά καλοί ήταν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και στην τρίτη περίοδο, παρά την αντεπίθεση που επιχείρησε να κάνει η Αρμάνι, μειώνοντας τη διαφορά σε 42-37. Οι φιλοξενούμενοι ενεργοποιήθηκαν αμέσως και με γρήγορο τρίποντο του Μάντζαρη και τον αρχηγό της ομάδας Βασίλη Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση έφτασαν ξανά στο +10 (56-66).

Παρά κάποια χαμένα ριμπάουντ στην 4η περίοδο η διαφορά του σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμενε σταθερή, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ανοίξει την «ψαλίδα» του σκορ, αλλά παράλληλα να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα.

Μάλιστα, ένα τρίποντο του Λοτζέσκι με το οποίο διαμορφώθηκε το 81-74 έκοψε οριστικά τα «φτερά» των γηπεδούχων, ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη, με το μόνο που άλλαξε έκτοτε να είναι το τελικό σκορ (83-74).

Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, κόντρα στην τουρκική Φενέρμπαχτσε, την ερχόμενη Παρασκευή 13 Μαρτίου.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 32-42, 56-66, 74-83

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 9 (1), Μπρουκς 17 (1), Τζεντίλε 24, Τσερέλα 4, Μέλι, Κλέιζα 5 (1), Έλεγκαρ, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμουελς 4, Μος 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Ντάνστον 12, Σπανούλης 14 (3 τρ., 8 ασ.), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 6, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγέτ, Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 5 (1).

Επιμέλεια: Καλλιόπη Νικολού