Ερυθρός Αστέρας στο δρόμο του ΠΑΟ

Με τρομερή αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 85-76 την Μπάγερν, πήρε την πρόκριση για το Top 16 και θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό.

Στον «τελικό» του Βελιγραδίου χαμογέλασε ο Ερυθρός Αστέρας. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς νίκησε 85-76 την Μπάγερν στη «Χάλα Πιονίρ» ανατρέποντας διαφορά 11 πόντων στην τέταρτη περίοδο με κορυφαίο τον εντυπωσιακό και πάλι Κουίνσι Μίλερ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Έτσι θα αντιμετωπίσει στον πέμπτο όμιλο του Top 16 τον Παναθηναϊκό και τις Φενέρμπαχτσε, Νταρουσάφακα, Λοκομοτίβ Κουμπάν, Τσεντεβίτα, καθώς επίσης τον ηττημένο του Μάλαγα-ΤΣΣΚΑ και μία εκ των Εφές (αν χάσει στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό) ή Λαμποράλ (αν νικήσουν οι Τούρκοι στο Φάληρο). Αντίθετα η Μπάγερν θα συνεχίσει στο Eurocup.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς φτάνοντας νωρίς σε διψήφιες διαφορές (15-5, 23-10) με οδηγούς Τσίρμπες και Μίλερ, αλλά οι Βαυαροί βελτιώνοντας την άμυνά τους πλησίασαν σε απόσταση βολής (36-33, 42-40) χάρη κυρίως στην επιθετική δράση του Σαβάνοβιτς. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του Ερυθρού Αστέρα πέρασαν μπροστά και έφτασαν μέχρι και το +11 (56-67). Με ένα εντυπωσιακό 14-0 μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά (70-69) και με τρίποντο του Μίλερ στο τελευταίο λεπτό ξέφυγαν με 81-74 «καθαρίζοντας» το ματς.

Δεκάλεπτα: 31-20, 44-40, 56-65, 85-76.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς, Ρέμπιτς, Τόμπσον 4, Ντάνγκουμπιτς, Λάζιτς 6, Τέγιτς, Σιμόνοβιτς 8, Γκούντουριτς 16, Γιόβιτς 9 (13 ασίστ), Μίλερ 21 (10 ριμπ.), Τσίρμπες 17 (9 ριμπ.), Στίματς 4.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Ρίβερς 10, Τόμπσον 17, Σάιφερτ, Ρένφρο 9, Μίτσιτς, Τζέντοβιτς 8, Τσίπσερ 2, Σαβάνοβιτς 19, Γκαβέλ 4, Τέιλορ 4, Μπράιαντ 3.