Και τώρα ελάτε να σας ξαναδείξει το ΣΕΦ ο Σπανούλης!

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Εφές 74-62, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2. Την Τρίτη (02/05) το πέμπτο και τελευταίο ματς της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» αναδείχθηκε -ποιος άλλος- ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους (5/11 τρίποντα) και τέσσερις άσιστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Γιώργος Πρίντεζης και Έρικ Γκριν, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τζέισον Γκρέιντζερ κατάφερε να διασωθεί, σκοράροντας 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Μάλιστα σε σχέση με τρια προηγούμενα παιχνίδια, ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» για την ομάδα του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά το γεγονός, πως αυτό το παιχνίδι ήταν «do or die» για τον Ολυμπιακό, το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έδειξε αρκετά, μεγάλη νωθρότητα στο ξεκίνημα του αγώνα. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό 6-6, η Εφές εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο στο πρόβλημα που είχε στην περιφερειακή του άμυνα και μέσα σε δύο λεπτά σημείωσε ένα σερί 12-0 και βρέθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου μπροστά με 18-6.

Από το δεύτερο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και μετά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα και να τον φέρουν στους τέσσερις (18-14), με τους Τούρκους στη συνέχεια, να τρέχουν ένα μικρό σερί 3-0 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 21-14.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Εφές σκόραρε τέσσερις αναπάντητους πόντους για το 27-14, στέλνοντας το παιχνίδι στο +13. Ωστόσο οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν αγχώθηκαν και μείωσαν στους 6 (29-23) στο 15’. Η Εφές, πήγε το παιχνίδι μέχρι και τους 8 (33-25) με τον Γκρέιντζερ, όμως το γκολ φάουλ του Γκριν και το τρίποντο του Σπανούλη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει στον πόντο (36-35). Οι βολές του Οσμάν όμως, έστειλαν την Εφές στα αποδυτήρια με το ισχνό +3 (38-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ροντέο, καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (40-38), σχεδόν στο ξεκίνημα του με το τρίποντο του Μάνζαρη. Σπανούλης και Παπανικολάου έκαναν το 46-43, με τον Οσμάν να μειώνει και πάλι στον πόντο (46-45). Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες (49-45 και 52-48), με τον Ερτέλ να ισοφαρίζει σε 52-52, ενώ το τριαντάλεπτο έκλεισε στο 55-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες παρά το γεγονός πως δεν μπόρεσαν να ελεγξουν τα ριμπάουντ, κατάφεραν ωστόσο μέσα από την άμυνα τους να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσουν στο +11 (68-57). Από την άλλη μεριά οι παίκτες της Εφές δεν έβρισκαν σκορ με τίποτα (έχαναν και βολές), με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 58-72 και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.
ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).