Με το δεξί ο Ολυμπιακός

Μετά την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το +22 (58-36), οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν επικίνδυνα στο δεύτερο, αλλά δεν το… πλήρωσαν από τον Χολαργό, επικρατώντας 88-78, στην πρεμιέρα τους στη φετινή Α1.

Σε μέτρια ημέρα οι Σπανούλης 2 (0/6 σουτ), Πρίντεζης 5 (2/8 σουτ, 1/6β.) και Στρέλνιεκς 3 (1/6 σουτ) για τους Πειραιώτες με τον αρχηγό να μοιράζει τουλάχιστον 6 ασίστ, αλλά τον Μιλουτίνοφ να ήταν… όαση με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Καλός και ο Γουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους, με τους Τουπάν και ΛεΝτέι να είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του Λυκογιάννη, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χόκινς και Κώττας με 13 πόντους ο καθένας, με τους Γιάνκοβιτς και Σπυριδωνίδη να είχαν από 12 και τον Λαβ 11.

Το ματς

Ορεξάτος και με διάθεση να ακουμπήσει την μπάλα στη ρακέτα έδειξε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του ματς και με τους Μιλουτίνοφ-Γκος πήγε στο 13-4. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ… έσβησαν, ο Λαβ έσπρωξε τον Χολαργό στο ανοικτό γήπεδο και σε ένα 8-0, για να πάει το παιχνίδι στην ισοπαλία, στα 3:30’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Λυκογιάννη εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των γηπεδούχων διατηρούνταν κοντά (24-22), με τον Τουπάν να διαμορφώνει το 27-22, στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το μυαλό τους στην άμυνα, μπαίνοντας έτσι με ένα 6-0 για το +11 (33-22), ενώ με τρίποντο του Τουπάν στο +12 (36-24). Στη συνέχεια πέρασε ο Μιλουτίνοφ στο παρκέ, όπου κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνταν σε διψήφια απόσταση (42-28). Ωστόσο, από το 17’ και μετά, οι Πειραιώτες ζεστάθηκαν για τα καλά από την περιφέρεια, με τους Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν και Τίμα να… πυροβολούν συνεχώς και έτσι τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 (58-36), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πολύ νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να μην ανοίγει και τον Χολαργό να τη συντηρεί στα ίδια επίπεδα (63-44). Ωστόσο, από τα μισά και μετά ο Γιάνκοβιτς πήρε από το… χέρι την ομάδα του Λυκογιάννη και την έσπρωξε σε ένα 12-0, για να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια τιμή (63-56). Από το 27’ και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μία αντίδραση (67-56), αλλά ο Καμπερίδης ήταν «καυτός» έξω από τα 6,75μ. και έτσι οι φιλοξενούμενου ήταν στο -6 (70-64), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Μιλουτίνοφ εξακολουθούσε να ήταν η… όαση του Ολυμπιακού και στην τέταρτη περίοδο, καθώς τον έστειλε ξανά σε διψήφια απόσταση (78-64). Στο 34’ ο Σπυριδωνίδης «ξεκόλλησε» τον Χολαργό (78-67) και ο ίδιος ξανά με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο -9 (81-72), στο 36’. Ακολούθησε νευρικό μπάσκετ και από τους δύο, καθώς είχαν εκατέρωθεν άστοχα σουτ, αλλά σκόραραν με επιθετικά ριμπάουντ (85-74), με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με το 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 24, Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 2, Λαβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1).