Με το δεξί στο Κύπελλο ο Ολυμπιακός Β΄

Με νίκη συνδύασε την πρώτη της επίσημη υποχρέωση στην ιστορία της η δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον μοναδικό ξένο του ρόστερ τους, Αλεξέι Ποκουσέφσκι, νίκησαν 64-58 εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά και προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τετάρτη 25 του μήνα, τον νικητή του ζευγαριού Πεντέλη-Ανατόλια που παίζουν αύριο (22/09).

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Βασίλης Χρηστίδης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι έμπειροι Τζόλος και Νοέας. Οι γηπεδούχοι, με κορυφαίους τους Σιώπη και Μήνου, είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο χάρη και στην αστοχία του Ολυμπιακού Β’ στα τρίποντα και προηγήθηκαν 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-28 στην ανάπαυλα.

Ο Ερμής, που τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Β’ Εθνική, κράτησε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (43-41), με τις άμυνες να είναι «σφικτές». Το τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες των Τσαλδάρη και Κουρμούλη, πήραν τον έλεγχο και έχοντας περισσότερες δυνάμεις κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Το σκορ ήταν 58-58 με 54’’ να απομένουν. Ένα καλάθι του Τζόλου και 2/2 βολές του Νοέα, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», που σφράγισαν τη νίκη με το τελικό +6.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας, Μωραϊτης, Τσάμης 1, Καμπούρης 5, Οικονόμου.