Νέα «σφαλιάρα» στον Σάρας!

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ζαλγκίρις και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Πρίντεζη (17 πόντους και 10 ριμπάουντ) υποχρέωσε εκ νέου την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να προσκυνήσει...

Οι «ερυθρόλευκοι», με αυτή τους τη νίκη, έφτασαν τις 16 στη φετινή Ευρωλίγκα και τις 8 συνεχόμενες μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, αποδεικνύοντας τη δύναμη που τούς δίνουν οι ΓΑΥΡΟΙ στο γήπεδό τους.

Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εδραιώνει τη θέση της στις πρώτες 4 του βαθμολογικού πίνακα, οι οποίες δίνουν και πλεονέκτημα έδρας στο τέλος της κανονικής περιόδου, με τον Ολυμπιακό να έχει πίσω του μόνο τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ μαζί του «συγκάτοικός» του (2η) είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, χωρίς να κάνει ένα λάθος! Πολύ καλός και ο Λοτζέσκι, με κρίσιμους πόντους (12), ενώ καθοριστικός ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος ''μίλησε'' στο τέλος και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τέλος, αμυντικά βοήθησαν πολύ οι Παπανικολάου και Μπίρτς, ενώ πολύτιμη βοήθεια έδωσε και ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 2 τάπες.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε όπως θα ήθελε το ματς, χάνοντας πολλά ριμπάουντ στην άμυνα, ενώ επέτρεψε στους παίκτες της Ζαλγκίρις να πετυχαίνουν πόντους μέσα στη ρακέτα του. Ωστόσο, επιθετικά ήταν αρκετά καλός και με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος ξεκίνησε... ζεστός το παιχνίδι, έμεινε κοντά στο σκορ, πετυχαίνοντας 10 από τους 19 πόντους του Θρύλου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν αρχικά να πάνε την μπάλα στους ψηλούς, με τον Κεμ Μπιρτς να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους στην αρχή του ματς. Συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι εύστοχος από μακριά και να τούς... οδηγεί. Ωστόσο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν τα πολλά επιθετικά τους ριμπάουντ και προηγήθηκαν στο σκορ με 15-14, χάρη σε καλάθι του Καβαλιάουσκας. Ο Πρίντεζης συνέχισε να σκοράρει για το 19-17, όμως ένα ανόητο λάθος του Μιλουτίνοφ στη λήξη της αναμέτρησης οδήγησαν τον Λεκαβίτσιους στις βολές για το 19-19, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου 10λεπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να μην αποδίδουν καλά στην άμυνα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί και με τρίποντο του Μότουμ προηγήθηκαν με 21-24, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν και με 4 23-27 χάρη σε καλάθι του Ουλανόβας. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση ο Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στην Ζαλγκίρις, η οποία συνέχισε να βρίσκει λύσεις κυρίως με κοντινά καλάθια. Αντίθετα, ο Γιώργος Πρίντεζης παρά το πολύ καλό του ξεκίνημα στο 2ο δεκάλεπτο έχασε το ρυθμό και έχασε κάποια κοντινά καλάθια, όμως βοήθησε σημαντικά στην άμυνα παίρνοντας τα αμυντικά ριμπάουντ του Θρύλου. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός φάνηκε να βρίσκει ρυθμό στην άμυνα, όμως στην επίθεση ήταν άστοχος, ενώ αργούσε να αναπτυχθεί και έτσι δεν μπόρεσε να πάρει... κεφάλι στο σκορ. Όμως, με τρίποντο του Λοτζέσκι αρχικά και του Σπανούλη με ταμπλό! στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Θρύλος ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 35-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν γρήγορα προβάδισμα με εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να βρίσκουν πόντους από τους ψηλούς της ομάδας τους, ενώ με εύστοχα τρίποντα διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ για το 41-45 υπέρ τους. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με ένα εντυπωσιακό 6-0 με δύο εύστοχα τρίποντα των Πρίντεζη αρχικά και Σπανούλη στη συνέχεια πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να αυξήσουν την ενέργεια στην άμυνά τους και έτσι συνέχισαν να έχουν προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως οι Λιθουανοί είχαν συμπληρώσει 5 φάουλ από πολύ νωρίς στο δεκάλεπτο. Η ενέργεια των ερυθρόλευκων φανερώνεται από τις πολλές τάπες που μοίρασε με κορυφαία από αυτές, του Κώστα Παπανικολάου πάνω στον Λίμα, φάση η οποία θα βρίσκεται πολύ ψηλά στις καλύτερες της αγωνιστικής. Οι Πειραιώτες, λοιπόν, έλεγχαν το παιχνίδι και με ωραίο καλάθι του Λοτζέσκι έκανα το 56-51, με το δεκάλεπτο να κλείνει έπειτα από ένα τυχερό τρίποντο του Λεκαβίτσιους για το 56-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του κυρίως στην άμυνα, με τον Μιλουτίνοφ να σκεπάζει τα καλάθια. Οι Λιθουανοί συνέχισαν, όμως, να μη χάνουν την επαφή τους με το σκορ, κυρίως με κοντινά καλάθια του Γιανκούνας και του Μότουμ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν όμως αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Με ασφυκτική άμυνα και συνεχόμενους πόντους από τον Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ, κάνοντας το 64-57 πέντε λεπτά πριν λήξει το παιχνίδι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Θρύλος με πολύ καλή άμυνα και με πόντους από τον Πρίντεζη και του Μπίρτς συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 68-61. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο αρχηγός και ηγέτης του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης με 5 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία δύο λεπτά τέλειωσε... κάθε ελπίδα των Λιθουανών να επιστρέψουν στο ματς, με την ομάδα του Σάρας να φεύγει, όπως έχει συνηθίσει, με κατεβασμένο δηλαδή το κεφάλι από το γήπεδο, γνωρίζοντας την ήττα με 73-64.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει κάνει πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση μίας από τις 4 θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε από την Νταρουσάφακα εδραίωσε τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα της Ευρωλίγκας, όντας 2ος μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μόνο πίσω από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 3 (1), Μπιρτς 8 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης 11 (3 τριπ. 3 ασίστ), Ουότερς 8 (2 ασίστ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 5 (5 ριμπάουντ, 2 τάπες), Πρίντεζης 17 (10 ριμπάουντ, 3τρίπ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 0 λάθη), Παπανικολάου 7 (1 τριπ. 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 12 (2 τριπ., 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 6 (2), Λεκαβίτσιους 11 (1), Βέστερμαν 9 (1), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7 (1), Γιανκούνας 10, Μιλάκνις 5 (1), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 6

ΠΗΓΗ: gavros.gr