Νίκησε και την... ατυχία του ο συγκεντρωμένος Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τις απουσίες των Σπανούλη, Ρόμπερτς, Τιλί και πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στην εφετινή Euroleague κερδίζοντας με 75-64 την Μπασκόνια στα "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 75-64 της Μπασκόνια, στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης, στην πρεμιέρα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στην αρχή του ματς ο Σενγκέλια ταλαιπώρησε τον Ολυμπιακό κι έτσι ήρθε το 2-6 στο 4' και το τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο. Αλλωστε είχαν προηγηθεί πολλές βιαστικές επιθέσεις από πλευράς ερυθρολεύκων.

Μέχρι το 6' η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο (9-12), αλλά τότε ήρθαν οι λύσεις από δύο παίκτες του πάγκου. Ο Παπανικολάου κέρδισε τέσσερις συνεχόμενες κατοχές χάρη στην άμυνά του, ο Αγραβάνης πέτυχε δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ και με σερί 7-0, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (16-12).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και άρχισαν να σκοράρουν από την γραμμή των 6.75, καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά από τους Ισπανούς. Παράλληλα, ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα, αλλά προς το τέλος της περιόδου οι Βάσκοι βρήκαν ορισμένα καλάθια που τους βοήθησαν να πάνε στο ημίχρονο όντας οκτώ πόντους πίσω στο σκορ (41-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η Μπασκόνια, που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, πριν ο Δημήτρης Αγραβάνης σημειώσει τρίποντο και αυξήσει και πάλι τη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Παράλληλα, ανέβασε την απόδοσή του και ο Κώστας Παπανικολάου και στα δύο κομμάτια του παρκέ, κάτι που βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (60-49).

Η τελευταία περίοδος του αγώνα δεν ήταν τόσο καλή αμυντικά για τον Ολυμπιακό στην αρχή, όμως όταν η Μπασκόνια μείωσε κάπως τη διαφορά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ψυχραιμία να βρουν λύσεις στην επίθεση. Έτσι, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να φτάσουν στην νίκη (75-64), στην πρεμιέρα τους στην φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.

Μπασκόνια (Πριτζιόνι): Βιλντόζα, Τίμα 3 (1), Βόιτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Ποϊριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.