Dole Right

Διαβάστε:

Ο αρχηγός επέστρεψε…

Ευκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Άδειο το γήπεδο, παγωμένο από άποψη θερμοκρασίας και έλλειψης κόσμου (τουλάχιστον ήταν η τελευταία της τιμωρίας) ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να ζεστάνουν τις μηχανές.
Νίκη με 97-76 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Βασίλη Σπανούλη να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση (13 πόντους με 3/4 σουτ και 5 ασίστ) και το κυριότερο να δείχνει σε καλή κατάσταση (έπαιξε 16:27 λεπτά), να παίζει στο τέλος και ο Δημήτρης Αγραβάνης (5 πόντους) αλλά και τα «βαριά όπλα» (Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς και Τόμπσον) να συνεχίζουν τη δουλειά. Καλός και πάλι ο Τολιόπουλος, πήρε χρόνο και ο Αρσενόπουλος. Πλέον οι Πειραιώτες επικεντρώνονται στη Ρεάλ που θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

ΜΠΗΚΕ ΦΟΥΡΙΟΖΟΣ ΑΛΛΑ...

Αεράτος και πιστός το πλάνο του μπήκε ο Ολυμπιακός στο παγωμένο (από κάθε άποψη) ΣΕΦ με τους Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς να δίνουν σκορ με σουτάκια και τον Παπανικολάου να τελειώνει στον αιφνιδιασμό, ύστερα από τάπα του Μπόγρη στην άμυνα. Ο Έλληνας σέντερ ξεκίνησε 5άδα, σε αντίθεση με τον Σπανούλη που πέρασε στο 6΄. Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς ήταν αυτοί που ανέβασαν με τρίποντα το σκορ στο 12-4, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι», κάπου εκεί, στην άμυνά τους τα... θαλάσσωσαν. Ο Κόροιβος με τον Πόσλεϊ (9 πόντους) αιχμή έτρεξαν ένα επιμέρους... 2-13 με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα ο Κόροιβος με 15-17. Ο Ρόμπερτς τελείωσε αιφνιδιασμό στη συνέχεια για να ολοκληρωθεί το 1ο δεκάλεπτο με 21-21 με τον Κόροιβο να έχει πάρει ισάριθμους πόντους (5) με τον Ολυμπιακό από το τρανζίσιον παιχνίδι.

ΜΕ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ

Ο Σπανούλης, παλιά μου τέχνη κόσκινο, πέρασε τη μπάλα εκεί που έπρεπε για το τρίποντο του Τολιόπουλου ο οποίος ήταν και πάλι ενεργός σε όλα, πήγαινε στο ριμπάουντ, πίεζε καλά στη μπάλα. Ο Μακλίν πρόσφερε με φόλοου κάρφωμα ίσως τη φάση του αγώνα αλλά τις δύο άστοχες προσπάθειες του Γούιλτζερ (τρίποντο και λέι απ) ακολούθησε ένα... 7-0 σερί για τον Κόροιβο (4/9 τρίποντα) κι το 30-30. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκοψε το σερί των φιλοξενούμενων, το αμυντικό τρανζίσιον βέβαια του Ολυμπιακού δεν ήταν λειτουργικό, ωστόσο μπροστά κάπου πήρε μπρος και ο Τόμπσον ο οποίος με απανωτές προσπάθειες έκανε το 43-36. Ο Σφαιρόπουλος είχε σηκώσει για το τελευταίο 1.30 λεπτό τον Ρόμπερτς, ωστόσο το κλέψιμο του Τολιόπουλο που κατέληξε σε κάρφωμα από τον Παπαπέτρου τον έκανε να αναθεωρήσει. Ο κόουτς έβαλε Σπανούλη και Αρσενόπουλο στα τελευταία 4΄΄ καθώς ο Ολυμπιακός είχε να κάνει φάουλ. Η άμυνα του αρχηγού στον Σπυριδωνίδη ήταν καλά αρχικά αλλά με προσποίηση βρήκε χώρο για το σουτ. Ευστόχησε σε τρίποντο και πρόλαβε τον χρόνο. Ημίχρονο 45-39.

Ο ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ...

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μεγαλύτερο νεύρο στο 3ο δεκάλεπτο, Παπανικολάου (τρίποντο) και Παπαπέτρου (ντράιβ) ανέβασαν στο 54-43 ενώ Στρέλνιεκς με τρίποντο-φάουλ και Ρόμπερτς από τα 6.75μ. έκαναν το 61-46. Πρόβλημα κάπως ο Ντεκόσεϊ (ύψους 2.17μ.) ο οποίος σούταρε καλά και από μακριά. Ο Ρόμπερτς είδε στη συνέχεια το κόψιμο του Παπανικολάου για την 4η ασίστ του ενώ στη συνέχεια έπαιξε μαζί με τον Σπανούλη. Έκανε τα... γνωστά του ο αρχηγός (όλος ο πάγκος σηκώθηκε και χειροκροτούσε την ντρίμπλα-μαστίγιο) είδε τον Παπανικολάου και γκολ φάουλ για το 67-50 στο 27΄. Ο Τόμπσον έβαλε μπροστά αλλά ο κόουτς του φώναζε «παίξε άμυνα». Δεν βγήκαν δύο και... βγήκε αυτός στη συνέχεια. Ο Σπανούλης (13 πόντους και 5 ασίστ) με δύο τρίποντα και πάσα στον Γούιλτζερ που μπήκε μέσα και κέρδισε το φάουλ, έκανε το 79-58 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΡΑΒΑΝΗ

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε με Τολιόπουλο, Σπανούλη, Παπαπέτρου (και μετά Τόμπσον), Γούιλτζερ και Μπόγρη ωστόσο ο Κόροιβος ξεκίνησε με 1-6 επιμέρους για το 80-64, με τον Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Τόμπσον έβρισκε διαδρόμους και πήγαινε στο ντράιβ, ο Γούιλτζερ όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και με 6 λεπτά και κάτι για τη λήξη πέρασε ο Αγραβάνης ο οποίος είχε ένα καλό ποστάρισμα για το 89-70 ενώ στη συνέχεια πέτυχε και τρίποντο για το 94-74. Τελικό σκορ 97-76 και πλέον το μυαλό και η δουλειά επικεντρώνονται στη Ρεάλ για το παιχνίδι της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

*Εκτός έμειναν οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης και φυσικά ο Τιλί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 45-39, 79-58, 97-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 19 (4/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 11 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπόγρης 1, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος 4 (1), Σπανούλης 13 (3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Αρσενόπουλος, Γουίλτζερ 3, Τόμπσον 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Σκουλίδας, Χάινς 8, Ντίκερσον 2, Ντεκόζι 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίπονα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Πόσλι 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης 4, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μπεκρής, Ράουντρι.
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)

Κάνε like στη σελίδα του bam.gr στο facebook για να μαθαίνεις όλα τα νέα του Ολυμπιακού μας:

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ασταμάτητος! Το comeback του Αρχηγού είναι γεγονός! »