Σχινοκαταστάσεις

Ο Ολυμπιακός την έπαθε έτσι ακριβώς όπως και με την ΑΕΚ.
Δεν είχε κουράγια, δεν είχε δυνάμεις, δεν είχε ενέργεια και καμία φρεσκάδα να παίξει ένα τέτοιο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ, με επιθετική άμυνα και κλείνοντας τη ρακέτα του, αλλά και σκοράροντας εκπληκτικά από μακριά (10/21 -41%) φάνηκε να παίζει το ματς της ζωής του. Το ματς τη χρονιάς γι αυτούς. Και καλά έκαναν. Σάμπως θα βρουν άλλο; Ο Ολυμπιακός λοιπόν ήταν αγνώριστος. Ηττήθηκε με 78-71, έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος αλλά… εμφανέστατα δεν μπορούσε. Τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα που σημαίνει οριστικά ότι χάνει το πλεονέκτημα έδρας αλλά αυτά τα έχουμε πει. Ας πάει τον Μάιο να κερδίσει εκεί που πρέπει.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Ξεκάθαρα η ενέργεια. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την απαιτούμενη φρεσκάδα, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε πιο γρήγορος, έβγαινε πρώτος στη μπάλα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στα σουτ, έχαναν σωρηδόν βολές, δεν μπορούσαν να εκτελέσουν το πλάνο τους, να είναι επιθετικοί στην άμυνά τους, να τελειώσουν σωστά στο τρανζίσιον.

MVP: Ο Γκος με 24 πόντους έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό και ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στον Τζάκσον. Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς του με 14 πόντους. Από το 24 είχε τρία φάουλ και ο Ολυμπιακός δεν τον στόχευσε να τον βγάλει.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Παπαθεοδώρου έκλεισε τη ρακέτα του, εξώθησε τον Ολυμπιακό στο τρίποντο το οποίο ήταν κάκιστο. 1/15 σε 30 λεπτά και τελείωσε με 5/23 (21%). Ακόμα ένα στοιχείο, τα επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ (12).

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: ΟΛΟΙ

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός σα να αιφνιδιάστηκε με τον Τζάκσον ο οποίος τραβιόνταν μακριά και σούταρε. Ξεκίνησε με 8-2 ο ΠΑΟΚ χάρη στον Αμερικανό και με 13-10 έχοντας τους 10 πόντους για τους Θεσσαλονικείς, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πήγε σε «πικ εν ρολ» καταστάσεις (0/3τρ.) με τον Μάντζαρη στον Μπόγρη και σουτ του Σπανούλη. Ο Παπαθεοδώρου έστελνε παγίδα στον Πρίντεζη και τον έκλειναν συχνά τρεις.

Μετά το τάιμ άουτ που συζητήθηκε η δράση του Τζάκσον ο Ολυμπιακός δεν βγήκε στο παρκέ το ίδιο. Στην άμυνά του δεν καλός, δεν ήταν επιθετικός και με καλές περιστροφές με αποτέλεσμα, Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης και Χρυσικόπουλος να τρέξουν ένα επιμέρους 3-11 για το… 26-14. Ο Ολυμπιακός είχε βρει μόνο ένα τρίποντο από τον Παπανικολάου (1/6 σύνολο). Το θέμα είναι βέβαια πως είχε φάουλ να δώσει στην άμυνα του αλλά δεν το έκανε, δεχόμενος 26 πόντους.

Ου Ουίλτζερ με βολές και σουτ έλυσε το γόρδιο δεσμό μπροστά (3 λάθη επίσης ο Ολυμπιακός) αλλά και πάλι η άμυνα τον πρόδιδε. Τρίποντο από τον Γκος (5/7 τρίποντα ο ΠΑΟΚ) για το 29-18 στο 1ο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός πήγε, στο 2ο δεκάλεπτο, με τους Παπαπέτρου και Μακλίν να μαζέψει τη διαφορά, κοιτούσε να επιτεθεί στο ποστ, ωστόσο πολλές τα έβρισκε σκούρα στην επιθετική άμυνα του ΠΑΟΚ, ενώ από το τρίποντο δεν τα πήγαινε καλά (1/9). Συν τοις άλλοις, ο ΠΑΟΚ του είχε πάρει 6 επιθετικά, βρήκε 2ες ευκαιρίες για σκορ και ο Λάκι Τζόουνς με δύο σουτ (6/12 τρίποντα ο ΠΑΟΚ) ανέβασε στο 38-26. Το πρόβλημα στο ριμπάουντ δεν λύθηκε, ούτε η άμυνα στον Γκος που «απάντησε» στο γκολ φάουλ του Πρίντεζη για το 42-31, ενώ είναι ενδεικτικό πως ο Ολυμπιακός είχε 11 προσπάθειες στο δίποντο τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ είχε… 21! Η άμυνα του ΠΑΟΚ εγκλώβισε τον Ολυμπιακό που ήθελε λύσεις… 44-33 στο τέλος του πρώτου μέρους (15-15).

Ο Μάντζαρης ήταν αυτός που με 4 πόντους στην εκκίνηση της 3ης περιόδου προσπάθησε να δώσει τοπ έναυσμα στον Ολυμπιακό, ωστόσο ρυθμό δεν είχαν, σωστές επιθέσεις και τοποθετήσεις δεν είχαν, κακές επιλογές έπαιρναν. Τα τρίποντα πήγαν στο 1/13, Τζάκσον και Χαραλαμπόπουλος στο ποστ ανέβασαν στο 51-39 και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήγε σε ψηλό σχήμα με τον Σπανούλη  στο «1» και τους δύο «Παπ». Δεν λειτουργούσε τίποτα καλά. Ο Γκος με τρίποντο (8/16 ο ΠΑΟΚ) έκανε το 54-40. Το ματς έγινε… ροντέο, χαρίστηκε τεχνική ποινή στον Παπαθεοδώρου (δις) και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βγάλει αιφνιδιασμό, να τελειώσει σωστά, ούτε να ευστοχήσει από μακριά. Έφτασε στο 1/15 τρίποντα. Ο Γκος με τρίποντο από την άλλη έκλεισε με 57-41 το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους… 13-8.

Ο Ολυμπιακός στο 4ο δεκάλεπτο μπήκε να τα παίξει για όλα. Ο Παπαπέτρου και ο Γουίλτζερ σκόραραν ενώ στη συνέχεια, Σπανούλης με τρίποντο και Μάντζαρης με γκολ φάουλ μείωσαν στους 10 (61-51) με 6 λεπτά να απομένουν. Ο Σπανούλης με δεύτερο τρίποντο και ο Μάντζαρης με βολές κατέβασαν στους 9 με 65-56, ωστόσο η άμυνα αρχικά στο ποστ τους «πρόδωσε» και στη συνέχεια ο Γκος (19 πόντους με 5/11 τρίποντα) με νέο τρίποντο ανέβασε και πάλι  στο 70-56. Παπανικολάου με τρίποντο και Μακλίν με βολές μείωσαν σε 70-61, ωστόσο ο Αμερικανός του Ολυμπιακού βγήκε με 5ο φάουλ μετά το αντιαθλητικό στον Γκος (από ένα) στο 1.51 πριν τη λήξη. Σπανούλης με ντράιβ και Γουίλτζερ με τρίποντο έκαναν το 76-68, με 1.02 να απομένουν… Ο Μάντζαρης δέχτηκε στοπ από τον Μαργαρίτη σε τρίποντο και με βολές ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη επί του Ολυμπιακού…

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71.

Πηγή: gavros.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Επιστροφή στην κορυφή! Με 100αρα επέστρεψε στις νίκες »