Σφαιρόπουλος: «Έχει σημασία ότι και στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού παίξαμε καλή άμυνα»

Στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός, αλλά και στο γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, στάθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 63-58.

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Το ξέραμε ότι το σημερινό θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Ήταν πάρα πολύ σημαντικό για το πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι, το πως ενεργήσαμε μετά το τάιμ άουτ που πήραμε στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά του ματς. Παίξαμε καλή άμυνα, είχαμε αρκετά καθαρό μυαλό και εκεί νομίζω ότι κρίθηκε το παιχνίδι. Σίγουρα δεν ήταν ένα καλό παιχνίδι, αλλά έχει σημασία ότι πήραμε τη νίκη και κάναμε το 1-0. Και εμείς είμαστε μια ομάδα που θέλουμε να τρέξουμε.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ είναι αυτός που κρίνει τον ρυθμό του παιχνιδιού και ο Παναθηναϊκός έβαλε πολλά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ, είτε στον αιφνιδιασμό, είτε στο σετ παιχνίδι, βάζοντας εύκολα καλάθια και έτσι έμεινε στο παιχνίδι. Η άμυνά μας ήταν πολύ καλή, ακόμα και στο σετ παιχνίδι. Γενικά ήμασταν πάρα πολύ καλοί αμυντικά. Έχει σημασία ότι και στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού παίξαμε καλή άμυνα», ανέφερε σχετικά στις δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στο ΣΕΦ, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Στη συνέχεια στη συνέντευξη Τύπου, ανέφερε: Κάναμε το 1-0. Παίζουμε με μία πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Είναι σημαντικό πως στην αρχή και στο τέλος του ματς, είχαμε τον πλήρη έλεγχο από την άμυνά μας. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Μας πόνεσαν κάποια εύκολα καλάθια που δεχθήκαμε και τα επιθετικά ριμπάουντ. Στο τέλος είχαμε καθαρό μυαλό. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα. Δεχθήκαμε μόλις 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο, βάλαμε κάποια σημαντικά καλάθια και κερδίσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στους παίκτες, αλλά πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα βελτιώσουμε και να παίξουμε πολύ καλύτερα στο δεύτερο παιχνίδι. Ευχαριστούμε τον κόσμο. Πιστεύω πως η ατμόσφαιρα ήταν κόσμια».

Και πρόσθεσε: «Το πρώτο παιχνίδι μιας σειράς  είναι πολύ κρίσιμο. Δεν ήταν καλό παιχνίδι για εμάς, αλλά μετράει το αποτέλεσμα. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα και στην άμυνα παρότι δεχθήκαμε μόλις 58 πόντους και στην επίθεση να έχουμε καλύτερη κυκλοφορία».