Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση μέχρι το 37’, με τον Προμηθέα να επιστρέφει στο τέλος, αλλά την ομάδα του Μπλατ να παίρνει τη νίκη (80-77), μέσα στην Πάτρα για το 12-1 στην Α1!

Στο +14 (63-77) ήταν οι Πειραιώτες, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τους Πατρινούς να μην τα παρατούν και να πλησιάζουν στο καλάθι (75-77), στα 30’’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν το ροζ φύλλο.

Πάντως, στα 3,5’’ το παιχνίδι πήγε για να πάρει… φωτιά. Οι διαιτητές έδωσαν παράβαση στον Παπανικολάου –που δεν φαίνεται να πατάει την τελική γραμμή- ενώ του έχει γίνει και φάουλ από τον Μέιερ. Στην επανέναρξη του ματς, ο Λίποβι παίρνει την προσπάθεια και το χρονόμετρο δεν κύλησε, αλλά λίγο αργότερα…

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που έπαιξε χωρίς Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ήταν ο ΛεΝτέι με 18 πόντους, με τον Παπανικολάου να είχε 17, τον Σπανούλη 16 (που είχε άλλη μία σπουδαία διάκριση στην Α1) και τον Μπόγρη να ήταν για άλλη μία φορά πολύ καλός με 14.

Από τον Προμηθέα, που δεν είχε τον Νίκο Γκίκα και έπεσε στο 8-5, ξεχώρισαν οι Κασελάκης και Έλις με 20 και 17 πόντους ο καθένας.

Το ματς

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μπήκε με 4-0 στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια ο Προμηθέας πάτησε το… γκάζι και με «όπλο» τα τρίποντα έτρεξε ένα 13-0 (13-4), αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ νωθροί σε άμυνα και επίθεση. Η απάντηση του Μπλατ ήταν η είσοδος του Σπανούλη στο παρκέ στα μισά, με τους Πειραιώτες να μειώνουν (15-11), αλλά προσωρινά, καθώς Έλις έκανε… πάρτι στη ρακέτα και έτσι οι Πατρινοί πήγαν στο +8 (19-11). Στα τελευταία λεπτά, ο ΛεΝτέι προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσαϊρέλης είχε τις απαντήσεις για την ομάδα του Γιατρά και έτσι εκείνη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (23-17).

Ο Τσαϊρέλης έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα του Ολυμπιακού και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει ακόμη στο +12 (29-17). Ωστόσο, η αντίδραση των παικτών του Μπλατ ήρθε άμεσα, καθώς μέσα από την εξαιρετική άμυνα, έκαναν κλεψίματα, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έτρεξαν ένα 13-0 με Γουίλιαμς-Γκος και Μπόγρη, για να περάσουν μπροστά (29-30), στο 15’. Ο Κασελάκης με τρίποντο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα τους Πατρινούς (32-30), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν τον έλεγχο, όπου με οργανωτή τον Σπανούλη και τους Τουπάν και ΛεΝτέι ορεξάτους, πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (35-41).

Με τις καλές άμυνες του Βεζένκοβ και τον «ζεστό» Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (37-48), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με τους Κατσίβελη και Έλις, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (45-48), στα μισά. Ο Μπόγρης πήρε ξανά τους «ερυθρόλευκους» στις πλάτες του και βοηθώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ τους έστειλε στο +10 (45-55), στο 27’. Όμως, οι παίκτες του Μπλατ χαλάρωσαν, με τους Πατρινούς να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και με μπροστάρη τον Έλις να κάνουν ένα 7-0 (52-55), μέχρι το 29’. Στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και ένα καλάθι του Μπόγρη έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (52-57).

Με σφιχτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά στο +10 (52-62), με τον Κασελάκη να απαντά και να μειώνει στο μισό τη διαφορά (56-62) για τον Προμηθέα. Αυτή τη φορά, όμως, οι Πειραιώτες δεν έχασαν τον έλεγχο και με τον ΛεΝτέι να ήταν ορεξάτος έφτασαν στο +14 (59-73), στο 35’, με τη διαφορά αυτή να διατηρείται (63-77), μέχρι το 37’. Εκεί, ο Ολυμπιακός άρχισε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ειδικά ο Γουίλιαμς-Γκος που έχανε συνεχώς την μπάλα, με τους Πατρινούς να επιστρέφουν χάρη στους Κασελάκη και Λίποβι και να μειώνουν στο καλάθι (75-77), στα 30’’ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι έστειλαν στις βολές τον Σπανούλη, ο οποίος με 2/2 έκανε το 75-79, στα 16’’. Ο Μέιερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Παπανικολάου να είχε 1/2 και τον Χολ να κάνει το 77-80, που ήταν και το τελικό σκορ. Μάλιστα, ο Παπανικολάου έκανε λάθος στην επαναφορά -σύμφωνα με τους διαιτητές- και έτσι οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, στα 3,4'' πριν τη λήξη, αλλά ο Λίποβι αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (2), Μέιερ, Λίποβι 11 (3), Έλις 17, Μπράουν 7 (1), Σαλούστρος, Κασελάκης 20 (2), Τσαϊρέλης 10, Γερομιχαλός, Χολ 2, Παρκς 2.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 2, Μπόγρης 12, Παπανικολάου 17 (2), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 8, Σπανούλης 16 (3), Μάντζαρης, Τουπάν 5 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 18.