Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

«Ταύρος» μέσα στην «Αρένα»!

Την τρίτη του νίκη στην Ευρωλίγκα και μάλιστα, σερί, μετά από αυτές με Εφές και Αρμάνι, σημείωσε στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 90-95.
Στα κρίσιμα σημεία, μίλησε αυτός ο παικταράς, ο Έρικ Γκριν, ο οποίος σκόραρε και από τις βολές και δίποντα και τρίποντα και προφανέστατα σε κρίσιμα σημεία. Τρομεροί όλοι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι και χάρισαν μια νίκη στον λαό του Θρύλου, που τη χάρηκε πάρα πολύ.

ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ, ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ

Ένα χορταστικό παιχνίδι έγινε στο πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί την Μπασκόνια, η οποία τις περισσότερες φορές εκδήλωνε επίθεση στα πρώτα 8δλ. Αυτό τη βοήθησε να βάλει 52 πόντους, αλλά και ο Ολυμπιακός από τη μεριά του, δεν την άφησε έτσι. Παρόλο που σε μια φάση το σκορ είχε πάει 40-31, με επιμέρους σκορ 12-19, κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να βρεθεί πίσω με το τέλος του Α' μέρους, μόλις για δύο πόντους (52-50).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μπόρεσε να προηγηθεί με δύο πόντους στο 2-4, 4-6, 6-8 και 8-10. Από εκεί και πέρα ισορρόπησε κάπως την αναμέτρηση η Μπασκόνια κι εκεί που έγινε το έλα να δεις, ήταν στο 19-17. Τρίποντο από τον Σενγκέλια, τρίποντο από τον Μάντζαρη, τρίποντο από τον Μπλάζιτς, 25-20 το σκορ και το ματς πήρε... φωτιά.

Η Μπασκόνια προσπαθούσε να κρατηθεί μπροστά στο ματς, τα κατάφερνε, αλλά ο Ολυμπιακός στο κατάλληλο σημείο, «χτύπησε» με τους Σπανούλη και Λοτζέσκι για το 47-44 και 48-47 και κάπου εκεί φαινόταν πως ο Ολυμπιακός θα κατάφερνε να διατηρηθεί σε επαφή, όπερ και εγένετο.

Λίγο αργότερα βέβαια, αφαιρέθηκαν ορθώς οι τρεις πόντοι που είχαν προστεθεί στο 25-20 και το Β' μέρος άρχισε με το σκορ στο 52-47.

ΔΕΝ ΤΗ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗ... ΣΚΟΤΩΣΕ Ο ΓΚΡΙΝ

Στο Β' μέρος η Μπασκόνια προσπάθησε ξανά να ξεφύγει στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκεί. Άσχετα με τα τυχερά καλάθια πολλών παικτών των Ισπανών, δεν χάλασαν την καρδιά και την όρεξη των πρωταθλητών Ελλάδας, οι οποίοι με τρίποντα μπόρεσαν να καταστρέψουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους και να μπορέσουν να περάσουν μπροστά στο σκορ από ένα σημείο και μετά και ως εκ τούτου να πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Δεν είναι υπερβολή να αναφερθεί πως στην τρίτη περίοδο, ο Μάντζαρης ήταν εκείνος που έδωσε πολλές ανάσες στον Ολυμπιακό με τα τρίποντά του και μπορεί να ανέτρεψε τη διαφορά η Μπασκόνια και να τελείωσε η Γ' περίοδος με 74-72 και 5-0 σερί, αλλά φυσικά ο Ολυμπιακός φαινόταν πως είχε το παιχνίδι στα χέρια του.

Και αυτό φάνηκε στη Δ' περίοδο, όταν οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τρίποντα με τους Ματ και Γκριν για το 80-85, ξανά τρίποντο με τον Χάκετ για το 80-88 και κάπου εκεί... ΤΕΛΟΣ! Ο Θρύλος εν συνεχεία κόλλησε λίγο στην επίθεση, το σκορ πήγε 87-90, αλλά νέο τρίποντο του Γκριν και φάουλ, έκανε το σκορ 87-94. Ο Σενγκέλια μείωσε με τρίποντο σε 90-94, με το τελικό σκορ να το διαμορφώνει ο Γκριν με μια βολή, 90-95.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-47, 74-72, 90-95