Το πήρε πάνω του ο Σπανούλης!

Για πάνω από 37 λεπτά ο ελλιπέστατος ΠΑΟΚ είχε κλέψει την παράσταση στο ΣΕΦ, αλλά στο τέλος μίλησε ο Βασίλης Σπανούλης για τον Ολυμπιακό, τον οποίο πήρε από το… χέρι και του έδωσε τη νίκη με 83-76.

Ματσάρα στο ΣΕΦ!

Ο τρομερά εύστοχος -και με σημαντικές απουσίες- ΠΑΟΚ προβλημάτισε για πάνω από 37 λεπτά τον Ολυμπιακό, με τον Σπανούλη στο τέλος να «καθαρίζει» για… πάρτη του (με οκτώ σερί πόντους) και να του δίνει τη νίκη με το τελικό 83-76.

Οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά, με τους Ντούβνιακ (21π.) και Χάτσερ (19π.) να ήταν οι κορυφαίοι από τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Το ματς

Παρά τις σοβαρές απουσίες (Βασιλειάδης-Σχορτσανίτης) ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός είχε κλέψει την παράσταση στο ΣΕΦ! Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν… πνίξει τον Ολυμπιακό με την άμυνά τους και βγάζοντας συνεχώς αιφνιδιασμούς πήγαν στο +6 (3-9) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι»… ξύπνησαν, φέρνοντας το ματς στα ίσα (9-9), αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήραν… φωτιά από την περιφέρεια, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται 23-21.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός χτύπησε από τη ρακέτα για το +5 (28-23), αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να… πυροβολεί έξω από τα 6,75μ. για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (30-34). Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν περίπου δύο λεπτά για να κάνουν ένα 5-0 (35-34) μέσω της καλής τους άμυνας, όμως οι φιλοξενούμενοι αρνούνταν να παραδοθούν και κοιτώντας τους στα… μάτια διατηρούσαν το ματς σε επίπεδα ντέρμπι. Έτσι, στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (39-39), με τον Σπανούλη να βάζει εκ νέου μπροστά τους πρωταθλητές (41-39), αλλά τον Τέπιτς με τη λήξη να διαμορφώνει το 41-41 του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Ντούβνιακ συνέχισε το… βιολί του και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (45-46). Μάλιστα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εξακολουθούσαν να μην χάνουν σουτ(!) και έτσι πήγαν ακόμη και στο +4 (47-51) ύστερα από τέσσερα λεπτά, ενώ διατηρούσαν το προβάδισμά τους (53-54) αφού οι Πειραιώτες αδυνατούσαν να αμυνθούν, αλλά και να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά (55-54), αλλά το τρίποντο του Χάτσερ έκανε το 58-59!

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να λέει «ευχαριστώ» στην τραγική άμυνα, αλλά και στην άστοχη επιμονή του Ολυμπιακού από την περιφέρεια και έτσι κατάφερε να μπει με ένα 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου για το +6 (58-64). Ύστερα από περίπου δύο λεπτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «λύθηκαν» στην επίθεση και με ένα 7-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (65-64). Ο Μαργαρίτης έδωσε μία… ανάσα στους φιλοξενούμενους (65-66), με τον Λοτζέσκι να παίρνει τους Πειραιώτες στις πλάτες του για το +5 (71-66) στα μισά. Όμως, οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν τα παράτησαν και με τα τρίποντα των Ντούβνιακ (που ήταν δίποντο γιατί πατούσε τη γραμμή) και Δέδα μείωσαν στον πόντο (73-72), ενώ με τις δύο βολές του Σέρβου πέρασαν ξανά μπροστά (73-74), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε, το παιχνίδι έσπασε… καρδιές με το φόλοου του Στρόμπερι να κάνει το 75-74 και στη συνέχεια τον Σπανούλη να το παίρνει… προσωπικά και με οκτώ σερί προσωπικούς του πόντους να κάνει το 83-74 με τον Μάρκοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.