Ξέσπασε…στον Κολοσσό

Με νίκη ξεκίνησε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός την υπεράσπιση του τίτλου του, επικρατώντας 88-62 του Κολοσσού στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στην φετινή basket league.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κεφάτοι, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Ρόδου, διασκεδάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις εντυπώσεις από την ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό για τα προημιτελικά του κυπέλλου και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην έναρξη των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων στην Ευρωλίγκα και την εναρκτήρια αναμέτρηση με την Τσεντεβίτα στο Ηράκλειο.

Την ίδια ώρα οι περίπου 2.500 που αποφάσισαν να περάσουν το μεσημέρι του στο «παλατάκι» του Φαλήρου ζητούσαν από την αγαπημένη τους ομάδα «διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ», ώστε να πάρουν την ρεβάνς για την ήττα της προηγούμενης Πέμπτης (10/10).

To ματς: Οι πρωταθλητές μπήκαν με… άγριες διαθέσεις στο ματς και χρειάστηκαν ένα πεντάλεπτο για να «χτίσουν» διψήφια διαφορά στο σκορ (17-6).
Με τον Λοτζέσκι να… πυροβολεί από την περιφέρεια και τους Πρίντεζη, Γιανγκ να επιβάλλουν την ανωτερότητα τους μέσα στην ρακέτα, ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 32-16, ενώ ο Χάκετ, σκοράροντας έξω από την γραμμή των τριών πόντων έδωσε στην διαφορά, για πρώτη φορά στο ματς, διψήφια τιμή (42-21). Ο Σπανούλης ήταν αυτός που έσπασε το φράγμα των 50 πόντων γράφοντας το 52-26 στο 17΄36΄΄ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-29.
O ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο, ωστόσο η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 20 πόντους με τον Κολοσσό να μειώνει σε 67-40 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα.
Ο Τσαϊρέλης ήταν αυτός που πέτυχε το καλάθι για να αγγίξει η διαφορά το +30 και κάπως έτσι, ήρθε απόλυτα φυσιολογικά το τελικό, 88-62, με τους δυο προπονητές να έχουν χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους.

Δεκάλεπτα: 32-26, 55-29, 67-40, 88-62

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Διαμαντής, Συμεωνίδης
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 7(3/5διπ., 1/3βολ., 5ριμπ., 2κλ.), Παπαπέτρου 2(1/4σουτ, 4ασ., 2ριμπ.), Σπανούλης 5(1/12διπ., 1/5τριπ., 8ασ.), Στρόμπερι 3(1/4σουτ, 2/5βολ., 3ασ.), Τσαϊρέλης 10(5/5διπ.), Μιλουτίνοφ 5(2/6διπ., 1/2βολ., 7ριμπ., 4ασ.), Λοτζέσκι 20(3/3διπ., 3/5τριπ., 5/6βολ., 6ριμπ., 3ασ.), Πρίντεζης 12(6/10διπ., 0/2τριπ., 5ριμπ.), Αγραβάνης 11(3/5διπ., 1/2τριπ., 2/2βολ., 2κλ.), Μάντζαρης 9(3/5τριπ.,4ριμπ.), Χάκετ 3(1/4σουτ, 0/2βολ., 4ασ.),  Αθηναίου.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7(2/6διπ., 0/3τριπ., 3/3βολ., 3ασ., 2ριμπ.), Μπιλλής 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 10(3/6διπ., 1/3τριπ., 1/2βολ., 3ριμπ.), Ντέιβις 4(7ριμπ.), Γεωργαλλής (4ριμπ., 3ασ.), Λίντεν 2(1/2διπ., 0/3τριπ.), Ρέλεφορντ 2(1/2διπ., 0/4τιπ., 2/2βολ., 3ασ., 3ριμπ.), Αγγελάκος, Άχονεν 7(2/3διπ., 3/4βολ., 6ασ.), ΜακΓκι 9(4/6διπ., 1/4βολ., 5ριμπ.), Λιούις 17(3/5διπ., 2/7τριπ., 5/5βολ.).

Πηγή:sportit.gr