Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Άγγιξε την ανατροπή (video)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την πρωταθλήτρια ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-75, αν και άγγιξε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με κορυφαίο το Γιώργο Πρίντεζη (26 πόντοι).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη τους μέρα απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ΤΣΣΚΑ, όμως υπήρχαν στιγμές που οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είδε τους Ρώσους να ανοίγουν από νωρίς τη διαφορά φτάνοντας στο 14-7. Με τον Πρίντεζη σε μεγάλη μέρα, ο Ολυμπιακός μείωσε στο 25-21 όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό, γεγονός στο οποίο μπορεί να χρεωθεί σε μεγάλο βαθμό η ήττα. Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες σημείωσαν μόλις 7 πόντους άτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ του συλλόγου στην Euroleague. Ενδεικτικό της τραγικής απόδοσης των πρωταθλητών Ελλάδος στην συγκεκριμένη περίοδο, είναι ότι έμειναν για 6.03 χωρίς ούτε ένα πόντο! Η ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια με 16 πόντους προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο,αν και χωρίς το Σπανούλη ο οποίος είχε αποχωρήσει με πέντε φάουλ, ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα και έκανε το 72-58 σε 77-73. Λίγο έλειψε να κάνει μεγάλη ανατροπή άλλα κάτι τα διαιτητικά λάθη και το επιθετικό ριμπάουντ και το κερδισμένο φάουλ του Κάιλ Χάινς στα 30'' ήταν αυτά που στοίχησαν.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 51-66, 75-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 26 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 10 (2), Όγκουστιν 2, Φριντζόν, Τζάκσον 15 (3), Αντόνοφ 3 (1), Βοροντσέβιτς 11(2), Χίγκινς 2, Χριάπα, Κουρμπανόφ 2, Χάινς 13.