Έβγαλε την… υποχρέωση ο Ολυμπιακός

Ως… αγγαρεία είδε ο ελλιπής Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ, καθώς χωρίς να ανεβάσει «στροφές» επιβλήθηκε με 72-62 στο ΣΕΦ, ενόψει του κρίσιμου εντός έδρας ματς με την Αναντολού Εφές.

Άλλη μία μέρα στο… γραφείο και όχι ως αγωνιστική υποχρέωση είδε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να… φορτσάρουν ιδιαίτερα επικράτησαν με 72-62 των Δραμινών και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Αναντολού Εφές.

Σε αυτό το ματς ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του τους Σπανούλη, Σλούκα, Τσαϊρέλη και Πέτγουεϊ. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 13 πόντους, ενώ ο Λαφαγέτ είχε 11 και ο Πρίντεζης 10.

Από την ομάδα του Κώστα Μέξα πρώτος σκόρερ ήταν ο Όντομ με 12 πόντους, με τους Ζάρα και Άτκινς να είχαν από 11 ο καθένας.

Οι απουσίες… απουσίες, αλλά η ποιότητα… ποιότητα. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ξεφεύγοντας με επτά πόντους (9-2) μέσα σε τρία λεπτά. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν, με τον ΚΑΟΔ να μαζεύει τη διαφορά (16-13). Η επίθεση των γηπεδούχων μπορεί να μην λειτουργούσε καλά, αλλά η άμυνα από την άλλη ήταν… υποδειγματική και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε με το υπέρ τους 19-14.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Χάντερ πήγε ξανά τη διαφορά στο +7 (21-14) για τον Ολυμπιακό. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου το είδαν ως… αγγαρεία το ματς και με τις κακές επιλογές τους στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να φέρει τη διαφορά στο καλάθι περίπου στα μισά (21-19). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το… γκάζι και με απανωτά τρίποντα, πηγαίνοντας στο +13 (34-21), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 36-27.

inner

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μετρούσε μόλις ένα καλάθι σε τέσσερα λεπτά, με το σκορ να ήταν στο 38-31. Μάλιστα, η… βαρεμάρα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκε, με τον ΚΑΟΔ να μειώνει ακόμη περισσότερο (40-37), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο και πάλι –λίγο πριν τη λήξη- οι Πειραιώτες έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα, μετατρέποντας το 44-41 σε 51-41.

Ο Λαφαγέτ με το «καλημέρα» του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε το 53-41, αλλά ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 53-47. Στη συνέχεια, ο Λοτζέσκι έδειξε διάθεση να… τελειώσει το παιχνίδι, καθώς με δικούς του πόντους πήγε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (62-49), περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Δραμινοί έμειναν από ενέργεια, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο ροζ φύλλο με το τελικό 72-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 51-41, 72-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4 (4ριμπ), Ντάνστον 8 (4ριμπ), Ντάρντεν 9 (1τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ 11 (4ριμπ), Λοτζέσκι 13 (6ασ), Πρίντεζης 10 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2τριπ, 4κλεψ), Κατσίβελης 7 (1).

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 3, Χάρις 4, Άτκινς 11 (1), Όντομ 12 (2), Μισέλ 7, Ζάρας 11 (1), Λόου 4, Χρυσικόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 7.