Ήταν κακός αλλά δεν έχασε!

Κάνοντας το χειρότερο αμυντικό του παιχνίδι επί ημερών Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός νίκησε 77-76 τη Βαλένθια στο ΣΕΦ και διατήρησε το απόλυτο στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας, ύστερα από έξι αγωνιστικές.

Ήταν κακός, χωρίς μεγάλη συνέπεια στην άμυνα, αλλά δεν έχασε! Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα, ύστερα από έξι αγωνιστικές, ωστόσο κατάφερε να την αποτρέψει με τέσσερις σερί πόντους του Βασίλη Σπανούλη στο τέλος, επικρατώντας 77-76 της Βαλένθια στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο αρχηγός με 15 πόντους, με τον Ντάνστον να προσθέτει άλλους 14 και τον Αγραβάνη να δίνει τρομερή βοήθεια με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τις «νυχτερίδες» τη μεγαλύτερη… ζημιά έκαναν οι Ντούμπλιεβιτς και Ρίμπας με 16 πόντους ο καθένας.

Το ματς

Κακός αμυντικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα η Βαλένθια να ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο, αλλά και το προβάδισμα (4-8). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν να ξεφύγει αρκετά η κατάσταση και με δυο-τρεις «αναχαιτίσεις» κατάφεραν να τρέξουν στο παρκέ και να περάσουν μπροστά (14-12). Οι ψηλοί των Ισπανών ταλαιπωρούσαν αρκετά την άμυνα των Πειραιωτών (16-16), ωστόσο δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «ξύπνησαν» στην περιφέρεια, όπου πήραν εκ νέου το προβάδισμα (20-16) και έκλεισαν την περίοδο στο +5 (26-21).

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν μέρα με τη… νύχτα, σε σχέση με τη πρώτη. Οι Πειραιώτες έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και αντλώντας… ενέργεια, έτρεξαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα σερί 7-0 και να βρεθούν στο +12 (33-21). Για περίπου δύο λεπτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους επτά πόντους (35-28), αλλά μετά πάτησαν ξανά το… γκάζι, μέσω της καλής τους άμυνας, κάνοντας το 40-28. Όμως, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν πάλι τον αμυντικό τους… προσανατολισμό, με τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να «ροκανίζουν» τη διαφορά στους πέντε (45-40).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην παίζει… άμυνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ με τις κακές επιλογές στην επίθεση, η Βαλένθια έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, περνώντας ξανά μπροστά (47-49). Με ένα μίνι-ξέσπασμα οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +4 (53-49), αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, τα σημάδια… αποπροσανατολισμού στην άμυνα σε συνδυασμό με τις τραγικές επιθέσεις, έδωσαν την ευκαιρία στους Ισπανούς να πάνε στο +6 (54-60).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν… εμφανίστηκε στο παρκέ και κάνοντας δύο απανωτά λάθη έδωσε τη δυνατότητα στη Βαλένθια να πάει στο +10 (54-64). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έριξαν τη διαφορά με τους Σλούκα και Χάντερ (63-67) στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να φέρουν το ματς στην ισοπαλία, με τους Ισπανούς να πηγαίνουν στο +7 (63-70) με τρίποντο του Λούτσιτς. Όμως, ένα σερί 6-0 με τους Αγραβάνη και Λαφαγέτ –έξω από τα 6,75μ.- έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πειραιώτες (71-70), τρία λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς στα 0:44’’ έκανε το 73-75. Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε ο Σπανούλης και έστειλε ξανά την ομάδα του μπροστά (76-75), με τον Ρίμπας να είχε 1/2 κάνοντας το 76-76 και τον αρχηγό του Ολυμπιακού να τον… μιμείται, διαμορφώνοντας το τελικό 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 45-40, 54-60, 77-76.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 7, Ντάνστον 14 (6ρ.), Σπανούλης 15 (2τρ., 4λ. 7ασ.), Σλούκας 6 (4ρ., 4ασ., 2κλ), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 2 (4ρ.), Καββαδάς, Λαφαγέτ 9 (3), Ντάρντεν 11 (1).

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 16 (1), Νέντοβιτς 6, Σάτο 5 (1), Λίστσουκ 5, Λούτσιτς 16 (3), Ντούμπλιεβιτς 18 (2), Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ, Χαραγκόντι.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « To ΣΕΦ από… ψηλά (Vid) Τόμιτς: «Παίξαμε με καρδιά» »