Ήταν Ρεαλ-ιστής ο Ολυμπιακός!

Ένας πολύ συγκεντρωμένος Ολυμπιακός στην άμυνα, όπου στο τρίτο δεκάλεπτο δεν δέχθηκε ούτε πόντο (!), νίκησε 97-59 την Κηφισιά και έδειξε έτοιμος για τη «μάχη» με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ!

Έτοιμος για τη «μάχη» με τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός!

Με τρομερή συγκέντρωση και προσήλωση στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα από την Κηφισιά, την οποία συνέτριψαν 97-59. Νέο ρεκόρ στην Α1 έκαναν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς δεν δέχθηκαν ούτε έναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο (!), με το υπέρ τους σκορ να ήταν στο 21-0!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 20 πόντους, με τον Σπανούλη να είχε 13 και τους Στρόμπερι-Χάκετ να προσθέτουν από 12 ο καθένας. Από την ομάδα των βορείων προαστίων ξεχώρισε ο Χογκ με 15 πόντους.

Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός ενεργοποιήθηκε στην περιφέρεια και έτσι πολύ γρήγορα κατάφερε να πάει στο +8 (13-5). Με ένα μίνι ξέσπασμα του Κασελάκη, η Κηφισιά μείωσε στους τρεις (13-10), αλλά στη συνέχεια τα απανωτά επιθετικά ριμπάουντ, έδωσαν ξανά μία διαφορά ασφαλείας στους «ερυθρόλευκους» (18-12). Μάλιστα, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με την είσοδο των Στρόμπερι και Χάκετ, οι Πειραιώτες έτρεξαν στο παρκέ (κλέβοντας μπάλες) για το +10 (26-16), με τον Χογκ στο τέλος να μην αφήνει την κατάσταση να ξεφύγει περισσότερο (28-21).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιεστική άμυνα και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να τρέξει ξανά στο παρκέ και να πάει ακόμη και στο +16 (39-23). Όμως, κάπου εκεί οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επαναπαύτηκαν και κάνοντας το ένα λάθος πίσω το άλλο και έτσι έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την Κηφισιά, η οποία μείωσε σε 41-34, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τα τρίποντα των Παπαπέτρου και Σπανούλη οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» για το +13 (47-34), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (50-38).

Η συγκέντρωση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο έπιασε το… τέλειο. Παίζοντας με τρομερή προσήλωση στην άμυνα -παρά τις πολλές αλλαγές και τις διαφορετικές πεντάδες- οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άφησαν την Κηφισιά χωρίς καλάθι για όλο το τρίτο δεκάλεπτο! Μάλιστα, εάν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν και πιο εύστοχοι στις βολές, τότε η διαφορά θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, με το σερί τελικά να σταματά στο 21-0 και να διαμορφώνει το +33 (71-38)!

Με την ίδια λογική μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, ενώ όπως είναι φυσικό, οι παίκτες της Κηφισιάς είχαν επηρεαστεί αρνητικά από την εξέλιξη που πήρε το ματς. Έτσι, η διαφορά έπαιρνε συνεχώς την… ανιούσα -παρά το γεγονός πως η ομάδα των βορείων προαστίων σκόραρε- και με τους Παπαπέτρου και Στρόμπερι να ήταν «καυτοί» στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ακόμη και στο +42 (97-55), λίγο πριν τη λήξη, με το τελικό σκορ ήταν το 97-59.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Όντομ 4, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Γουόρικ 6, Χάκετ 12 (2).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9 (1), Χογκ 15, Μάρσαλ 3 (1), Στίγκερς 8 (1), Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ελ-Αμίν 2, Σπυριδωνίδης, Σμιθ 10.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Το πρώτο του Θρύλου! Μπράβο στο Θρύλο της Σερβίας »