Οι… δυο αιτίες για αποβολή του Κυριακίδη

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 του Παναιτωλικού στο «Γ. Καραϊσκάκης», με γκολ του Τσόρι Ντομίνγκες.

Η φάση του άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μεταξύ Κυριακίδη και Ιντέγε, με αποτέλεσμα την αποβολή του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Ο Κυριακίδης, εκτός από το ότι ανέτρεψε τον Νιγηριανό, βρήκε την μπάλα και με το χέρι έξω από την περιοχή, την ώρα που ο αντίπαλός του βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Παραμένει άγνωστο για ποια από τις δυο αιτίες τον απέβαλε ο διαιτητής, Παπαδόπουλος, αλλά σε κάθε περίπτωση η παράβαση ήταν… διπλή.

Στο 44’ ο ρέφερι ξεγελάστηκε από το «θέατρο» του Κυριακίδη σε μαρκάρισμα του Τσόρι και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Αργεντινό.